V Táboře zahájili dopravní výuku pro předškoláky

Ve čtvrtek dopoledne byl v budově bývalé základní školy ve Světlogorské ulici za účasti představitelů Města Tábor, Domu dětí a mládeže Tábor, BESIPu, Jihočeského kraje, dopravní služby PČR a Městské policie Tábor slavnostně zahájen nový projekt zaměřený na bezpečný pohyb dětí v silničním provozu. Jeho cílem je zábavnou formou vštěpovat základní dopravní předpisy dětem již v předškolním věku. Patronem projektu je Dům dětí a mládeže Tábor za vydatné podpory Města Tábor a Jihočeského kraje. Výuku povedou strážníci Preventivně informační skupiny Městské policie Tábor ve spolupráci se dvěma dobrovolníky z řad aktivních seniorů. Probíhat bude každý čtvrtek dopoledne v rozsahu dvou vyučovacích hodin. První hodinu děti získají nové informace, které si v průběhu druhé hodiny vyzkoušejí v praxi na dopravním hřišti.

V nevyužívaných přízemních prostorách budovy bývalé základní školy ve Světlogorské ulici byla vybudována nová útulná učebna, kde se malí účastníci silničního provozu budou formou hry učit správnému chování na chodníku i silnici. Učebna je rozdělena na dvě části. První připomíná školní třídu s lavicemi a televizní obrazovkou a je vyzdobena obrázky dopravních značek a také plyšáky. Druhá část prostoru je hernou s kobercem obsahujícím dopravní motivy. Školní tělocvična o patro výš se během několika málo minut dokáže změnit v dopravní hřiště nejen se spoustou dopravních značek a křižovatek, ale i kruhovým objezdem a funkčními semafory pro vozidla i chodce.

V rámci slavnostní „premiéry“ se na dopravní hřiště přišla vydovádět místní mateřská škola ze Světlogorské ulice, jejíž děti to mají pochopitelně nejblíže. Děti se rozdělily do dvou skupin, z nichž první se usadila v lavicích učebny a naslouchala poutavého výkladu strážníka a jeho asistentky. Děti rozlišovaly různé druhy dopravních prostředků a poté v prezentaci na televizní obrazovce určovaly, které chování účastníků silničního provozu je správné a které je špatné. Aby dokázaly lépe rozpoznat levou a pravou stranu, dostaly všechny na pravou ruku zalamovací reflexní pásku. Před koncem hodiny se přesunuly do herny, kde po koberci jezdily s autíčky a na pokyn strážníka se snažily co nejrychleji nalézt důležitý objekt, např. budovu hasičů nebo policejní stanici.

Druhou skupinu zatím dovedl druhý ze strážníků do tělocvičny. Zde děti seřazeny do zástupu představujícího autobus „projely“ pod vedením strážníka celé dopravní hřiště, seznámily se s dopravními značkami a významem světel semaforů. Pak už jim nic nebránilo rozeběhnout se na parkoviště, kde je čekala spousta šlapacích dopravních prostředků všeho druhu – auta, traktory, formule i koloběžky. S nimi se ihned vydaly do provozu, a to za přísného dohledu strážníka. Došlo i na „pokuty“ v podobě dřepů, které malí řidiči museli udělat za dopravní přestupky. Těmi nejčastějšími bylo nezastavení na stopce a jízda na červenou. V závěru akce se skupiny opět spojily ve třídě, kde jim lektoři vydali řidičské průkazy s jejich jmény.

„Dopravní hřiště pod střechou“ v průběhu školního roku postupně navštíví všechny táborské mateřské školy. Organizátoři se do budoucna nebrání v případě zájmu výuku rozšířit i pro přespolní školky.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.