Search
Close this search box.

V soutěži “Společně otevíráme data“ zvítězilo město Brno hned dvakrát

Dvě aplikace, které jsou součástí datového portálu města Brna, získaly v soutěži Společně otevíráme data první místo. Jedna z nich se zaměřuje na dopravní obslužnost, druhá vyhodnocuje pocitovou mapu města, na které se podíleli také jeho obyvatelé.

V dubnu 2017 Brno vydalo první publikaci Zprávy o stavu města, která pomocí infografik popisovala základní statistické ukazatele města. Letos připravilo město Brno zprávu druhou a dne 21.3.2018 spustilo i svůj datový portál na www.data.brno.cz. Ten slouží jako základní rozcestník pro zájemce o data na území města Brna a má ambici stát se základním datovým rozcestníkem pro všechna veřejná i neveřejná data města včetně dat od třetích subjektů, kteří se pro spolupráci s městem rozhodnou.

Oddělení dat, analýz a evaluací Magistrátu města Brna do soutěže přihlásilo celkem šest aplikací. Uspěly dvě z nich.

Aplikace Dopravní obslužnost Brna a okolí vizualizuje jízdní řád. Ukazuje časovou dostupnost, četnost spojů nebo místa, která nejsou dobře obsloužena veřejnou dopravou. Do budoucna tato aplikace pomůže při porovnávání dvou jízdních řádů, tedy třeba stávajícího a nově plánovaného.

Vyhodnocení pocitové mapy města Brna 2018 pak vychází ze spolupráce s občany. Ti při tvorbě strategie Brno2050 označovali v mapě špendlíky místa, která se jim ve městě líbí a naopak.

„Jsem rád, že naše aplikace zaujaly odbornou porotu této prestižní soutěže. Data, fakta a analýzy jsou základním kamenem rozvoje každé digitalizované a informační společnosti. Věřím, že brněnský datový portál je špičkou v rámci České republiky a informace na něm dostupné jsou proto pro řadu občanů i odborné veřejnosti zajímavé. Za sebe mohu slíbit že portál, který byl spuštěn již za minulého vedení a za jehož spuštění se zasadili i moji kolegové, budeme i nadále rozvíjet a přizpůsobovat potřebám jeho uživatelů. Na sběr těchto podnětů bych například velmi rád využil i různých formátů participačních setkání s Městským ekosystémem, resp. s občany,“ uvedl náměstek primátora Tomáš Koláčný.

Více než 50 již existujících aplikacích na datovém portálu si můžete prohlédnout na https://data.brno.cz/aplikace-a-analyzy/.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient