V Sokolově se uskutečnil pietní akt k uctění památky vojenských zajatců

V Sokolově se uskutečnil pietní akt k uctění památky vojenských zajatců, kteří zahynuli v místním lazaretu za 2. světové války. Akce, na níž byly slavnostně odhaleny pamětní desky s jejich jmény, se kromě zástupců města, Ruské federace a dalších států tehdejšího Sovětského svazu, zúčastnili i představitelé Karlovarského kraje.

Lazaret pro zajatce byl v areálu bývalých kasáren zřízen v roce 1941. Mrtví byli pohřbíváni do masových hrobů nedaleko městského hřbitova, kde od 70. let minulého století stojí současný památník. Jedná se o největší pohřebiště svého druhu v České republice. Z přibližného počtu 2 500 mrtvých se badatelům podařilo prokázat původ 2 435 lidí.

„Věřím, že při pohledu na tato jména si lidé uvědomí, že mají štěstí, že žijí v poklidné době. Važme si naší svobody a vyvarujme se toho, aby se válečné hrůzy a bezbřehá utrpení opakovaly. Ráda bych poděkovala všem, kteří se podíleli na přípravě a vyhotovení těchto pamětních desek. Nechť se stanou důstojnou připomínkou na pohnutou minulost našeho státu,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová během pietního aktu. Přítomní uctili památku mrtvých minutou ticha, následně zazněla v podání ZUŠ Sokolov ruská a česká hymna a poté došlo na kladení věnců.

Práce na vyhotovení pamětních desek trvaly přibližně rok a projekt vyšel ruskou stranu na v přepočtu 2,3 milionu korun. Vše probíhalo ve spolupráci ministerstva obrany a ruského velvyslanectví. Město i představitelé Ruské federace chtějí i nadále spolupracovat na zvelebování památníku. V plánu je oplocení a oprava zídky, která pamětní sloupy lemuje.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak