V sobotu proběhl pátý ročník Velkopavlovického meruňkobraní

V sobotu 7. července proběhl již pátý ročník Velkopavlovického meruňkobraní.

Přípravu obyvatelé nezanedbali, připravili všech pochutin více než v předchozích letech, s přáním, že si k nim najde cestu více návštěvníků – příznivců Velkopavlovické meruňky než v předchozích letech. Realita předčila jejich přání.

Sortiment nabídky byl jako každý rok zajímavý a všechny produkty byly připraveny právě z odrůdy Velkopavlovická. Návštěvníci mohli ochutnat klasické kynuté knedlíky s meruňkami a strouhankou aneb po našem gule v počtu 1.500 ks, dva velké kotle vepřového guláše s meruňkami, 50 kilo smažených meruněk v těstíčku, 650 koláčků s meruňkami, 600 přesňáků s meruňkovou marmeládou, zdravé potěšení aneb RAW příprava meruněk a domácí meruňkovou limonádu, douzovanou cigáru na meruňkách a samozřejmě nechybělo dobré pivo a limonáda.

Ochutnávku meruňkových produktů zpříjemňovala Cimbálová muzika Vinica a návštěvníci se nenudili i díky dalšímu programu. Dospělí i děti se aktivně zapojili do soutěže o ceny v rámci kvízu, který byl samozřejmě o meruňkách. Vyvrcholením programu byla soutěž v pojídání čerstvých meruněk. Osm odvážlivců, sedm mužů a jedna žena se pokusili o souboj, kdo nejrychleji sní šestnáct půlek čerstvých meruněk. V letošním roce organizátoři trochu polevili v pravidlech a soutěžící měli možnost meruňky zapíjet. Samozřejmě čistou vodou. O vítězství musel rozhodnout rozstřel, protože tři soutěžící zvedli současně ruku. Rozstřel vyhrál známý maxijedlík pan Jaroslav Němec, který se soutěže zúčastňuje pravidelně. Aby to nikomu nebylo líto, cenu obdrželi všichni tři.

Pro děti bylo připraveno malování na obličej a tvořivá dílnička s výrobou šumivých meruňkách bomb do koupele. V rámci menšího jarmarku bylo možno nakoupit jak různé pochutiny z meruněk a zeleniny, zdravé výživy, tak i různé tradiční výrobky. Součástí programu byly otevřené Sklepy Františka Lotrinského s možností prohlídky a degustace vína z Velkopavlovické oblasti.

Tento ročník byl náročný, ale nádherný. Velkopavlovická meruňka a meruňky vůbec na jižní Moravu patří a jsou určitě lepší než ty, co se k nám dováží. Akce na podporu sadařství a vinařství určitě mají velký význam pro budoucnost.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.