Search
Close this search box.

V Redutě byli společně oceněni nejlepší lidoví řemeslníci Uherského Hradiště i Zlínského kraje

Další velké osobnosti z oblasti tradičních lidových řemesel se 14. června 2018 dočkaly svých ocenění. Pro prestižní Cenu Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby, kterou uděluje město Uherské Hradiště, si letos přišly Hana Šubrtová, za práci s hlínou (tupeská keramika – fajáns) a Anna Heliová za práci s textiliemi (bílá dírková výšivka). Historicky poprvé bylo udělování Ceny Vladimíra Boučka spojeno s udílením celokrajských cen Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje. Ty si převzali výrobci krojové obuvi a opasků Petr a Zlatuše Hejdovi, Božena Habartová, která se věnuje šití krojových součástí a Marie Pyrchalová za zuberskou výšivku.
Cenu Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby jako formu veřejného uznání mistrů lidové umělecké výroby v regionu uděluje město Uherské Hradiště od roku 2005. Ve svém názvu nese jméno Vladimíra Boučka, zakladatele novodobých forem péče o tradiční lidovou uměleckou výrobu a významné osobnosti města Uherské Hradiště. Cena může být udělena osobám, které udržují a zachovávají při své činnosti znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních lidových řemesel, kteří výsledky své činnosti prezentují na veřejnosti při konání jarmarků tradičních a uměleckých řemesel v Uherském Hradišti, při akcích pořádaných Slováckým muzeem a při jiných podobně zaměřených iniciativách na území města Uherské Hradiště. O udělení ceny rozhoduje Zastupitelstvo města Uherské Hradiště na základě doporučení poradní odborné komise.

Zlínský kraj přistoupil k oceňování lidových tvůrců ve svém regionu v roce 2011 a v návaznosti na celostátní ocenění Nositel tradice lidových řemesel, zřídil titul Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje. Je formou veřejného uznání a také podporou těm, kdo se snaží udržet znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních rukodělných technologií, účinně a kvalifikovaně je prezentovat a předat je dalším generacím.

„Obě ceny se navzájem v mnohém prolínají, obě jsou formou veřejného uznání a také podporou těmto vzácným lidem. Týkají se Uherskohradišťska, ale i území Zlínského kraje a jeho tří národopisných regionů. Už několik let jsme spolu s Krajem uvažovali, že prolneme taktéž slavnostní akt předání obou cen,“ vysvětlil místostarosta města Uherské Hradiště Ivo Frolec.

V minulosti již několik držitelů Ceny Vladimíra Boučka obdrželo také krajský titul Mistra tradiční rukodělné výroby a naopak. Z letos oceněných „Mistrů“ mají již z dřívějška cenu Vladimíra Boučka manželé Hejdovi a Božena Habartová.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient