V Příbrami proběhla závěrečná prezentace Příběhů našich sousedů

Ve středu 4. dubna proběhla v prostorách Waldorfské základní školy závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů, do kterého se zapojili žáci příbramských základních a středních škol a základní školy z Milína. Tento unikátní projekt realizovalo město Příbram ve spolupráci se společností Post Bellum a příběhy místních pamětníků, které žáci zpracovali, se tak staly součástí Paměti národa, nejrozsáhlejší pamětnické sbírky v Evropě. Projektu se zúčastnilo celkem 12 žákovských týmů ze sedmi škol. Žáci „svoje“ pamětnické příběhy představili před odbornou porotou i samotnými pamětníky a dalšími hosty v zaplněné aule waldorfské školy.

Za město Příbram se akce zúčastnil místostarosta města Mgr. Václav Švenda, který zároveň předal ceny vítěznému týmu ze Základní školy Jiráskovy sady. Tento tým představil příběh Vojtěcha Kříže, vzpomínajícího na hornické demostrace proti okupaci Československa v roce 1968. Na dalších oceněných místech jsou tým z Obchodní akademie Příbram s příběhem Ludmily Fousové, která prožila zatýkání gestapa na příbramském gymnáziu, a tým z Gymnázia Legionářů, který zpracoval vzpomínky Daniela Kříže na protikomunistické demonstrace koncem 80. let.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak si vyrobit piňatu a odkud se k nám zvyk rozbíjet tyto krásné ozdoby na oslavách vlastně dostal?

Piñata je tradiční předmět používaný při oslavách a slavnostech, zejména v latinskoamerické kultuře. Jedná se o nádobu ve tvaru zvířete, postavy nebo nejrůznějšího tavru, která je vyrobena z papíru nebo jiných materiálů a je naplněna sladkostmi, drobnými dárky či konfetami. Piñata je zavěšena na provazu nebo lanku a účastníci slavnosti se střídají ve snaze rozbít ji, aby se dostali k jejímu obsahu. K dostání je i v Česku ve specializovaných eshopech, kde seženete všechno možné na oslavy a party, my si ale za chvilku ukážeme, jak si s trochou šikovnosti můžete vyrobit takovou originální ozdobu sami.

Mezinárodní kosmická stanice zachycena na Opavsku

V létě, kdy Slunce dosahuje v poledne své nejvyšší polohy, máme jedinečnou šanci vidět Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jak pluje před naším sluncem. Tuto zvláštní událost mohl v sobotu 3. června 2023 pozorovat Petr Horálek, vědec z Fyzikálního ústavu v Opavě. Bylo to v obci Uhlířov u Opavy, kde mohl vidět ISS i spoustu slunečních skvrn.

Proč je Snusim.to první volbou při nákupu nikotinových sáčků a žvýkacích tabáků?

Představte si eshop, který je víc než jen obchodem. Snusim.to je místem, kde se milovníci snusu a nikotinových sáčků shromažďují, sdílejí své zkušenosti a objevují nové produkty. Společnost je známá svou vášní pro své produkty a dlouholetými zkušenostmi v oblasti snusu. Největší prioritou Snusim.to je poskytnout zákazníkům nejlepší zážitek z užívání snusu.

Češi stále více preferují masivní nábytek. Jaké dřevo je nejoblíbenější?

Pokud jste si v poslední době všimli, že v Česku se stále častěji objevuje masivní nábytek, nejste sami. Tento nový trend získává na popularitě a láká stále více lidí nejen svojí robustností, ale hlavně svou kvalitou. Přirozeně výběr správného dřeva je klíčovým faktorem při výrobě tohoto elegantního nábytku a proto se podíváme na to, jaké druhy dřeva jsou momentálně nejoblíbenější. Pokud vás zajímá, jestli jsou vaše preference v souladu s tímto trendem, neváhejte a pokračujte ve čtení!