Search
Close this search box.

V pražské motolské nemocnici proběhl unikátní zákrok – Hemikorporektomie

Hemikorporektomie – výjimečné řešení, ke kterému se přistupuje až jako k poslední léčebné možnosti, kdy se odstraní celá spodní část těla (celý pánevní pletenec i s kostí křížovou)

Po zásahu elektrickým proudem následovaným pádem z výšky utrpěl Daniel (19) popáleniny krku, trupu a končetin na 25% těla a poranění míchy a páteře. Jeho léčba byla velmi intenzivní a vyžádala si nekončící sled operací. Důvodem veškerých výkonů byl rozvoj dalších a dalších nekróz svalů a měkkých tkání a kostní postižení, tzn. osteomyelitida. Postupně bylo prokázáno, že zánět postihuje celý skelet pánve, tzn. terminální pánevní osteomyelitida. Termín plně vystihuje, že není-li stav řešen radikálně, je konečný a proto byla navržena hemikorporektomie. Operace byla rozdělena do dvou fází: během 1. fáze založil lékaři pacientovi derivace a za 3 týdny bylo možné přistoupit k 2. fázi, tedy k samotné hemikorporektomii. Operační výkon trval 16 hodin a pracovalo na něm 22 lidí ze speciálně sestaveného mezioborového týmu.

Odbornosti operačního týmu:

Rehabilitace-spinální jednotka
Chirurgie
Plastická chirurgie
Urologie
Spondylochirurgie
KARIM – Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny.
Psychologie
Kardiovaskulární chirurgie
Klinika zobrazovacích metod

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient