Search
Close this search box.

V Praze začal dvoudenní sjezd Českomoravské konfederace odborových svazů

Hlavními tématy sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) budou volby nového vedení, projednání návrhu na zkrácení pracovní doby o 2,5 hodiny týdně a opětovné zvýšení minimální mzdy.

Největší odborová centrála v Česku, která zastupuje na 310 tisíc členů, si zvolí nové vedení na další čtyři roky. Předseda ČMKOS Josef Středula věří, že se odborům podaří prosadit zkrácení pracovní doby o půl hodiny denně.

Premiér v demisi Andrej Babiš nemá velké výhrady ohledně případného zvyšování minimální mzdy. Podel něj je však hlavně důležitá dohoda mezi odbory a zaměstnavateli. Představa odborářů je zvýšení minimální mzdy z 12 200 na 13 700 korun.

Odbory podporují i vstup Česka do eurozóny. Ale Středula zároveň prohlašuje, že je důležité, aby došlo k posílení koruny.

V posledních letech klesá nezaměstnanost (v březnu dosahovala 3,5 procenta), což ale přináší i problémy, protože firmy musí kvůli nedostatku zaměstnanců omezovat výrobu. Podle Andreje Babiše je nutné v tomto zlepšit činnost úřadů práce, protože v tuto chvíli je na „pracáku“ evidováno 263 608 uchazečů o zaměstnání. S tímto ale odbory nesouhlasí. Podle Středuly se úřady práce věnují nejenom nezaměstnanosti, ale i vyplácení dávek, což jsou podle něj další úkoly navíc.

Odbory se s premiérem neshodnou ani v přijímání zahraničních pracovníků. Zatímco Babiš je pro a dodává, že by měli dostávat stejnou mzdu a mít stejné podmínky jako čeští pracovníci, odboráři přivážení zahraničních zaměstnanců moc nevítají.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient