Search
Close this search box.

V Polné se odehrála rekonstrukce tragického požáru z roku 1863, přijela i koňmi tažená stříkačka

Tragickým pro Polnou byl 4. srpen roku 1863. Obrovský požár zničil 189 domů a 456 rodin zůstalo bez přístřeší. Nenávratně zmizely překrásné renesanční a barokní měšťanské domy, řada rodin přišla o střechu nad hlavou a z Polné se proto musela vystěhovat.

Město po rozsáhlém požáru zcela změnilo svůj vzhled i hospodářský ráz. Byla to těžká rána, kterou začal jeho hospodářský úpadek. Ten dokonala stavba Severozápadní dráhy, železnice Polnou minula, neboť polenští řemeslníci, zejména soukeníci, se lekli přílivu konkurence a nedovolili trať dovézt až do města.

Hodinu po nedělním poledni 10. června 2018 z nádvoří polenského zámku vyšli dobrovolní hasiči, divadelní ochotníci a členové dalších polenských spolků. Pestrobarevný průvod dokráčel na zcela zaplněné Sezimovo náměstí, na něm se odehrála působivá rekonstrukce tragédie staré rovných 155 let.

Jak pravilo průvodní slovo, jediní, kdo v létě 1863 polenským občanům, tehdy vybavených pouze vědry na vodu, přijeli pomoci zkrotit zničující oheň, byli hasiči z Přibyslavi. Při výborně napsaném scénáři a dobře režírovaném divadle je tentokrát nahradil sbor dobrovolných hasičů z České Jablonné. Čtyřkolová, koňmi tažená ruční stříkačka je ovšem mladší než velký požár v Polné. Chudá obec stroj koupila v roce 1909 v Praze a deset let si utahovala opasky, aby jej splatila. Marně žádala o odklad splátek a úroků. Ponížený dopis byl poslán až do Vídně: „V nejhlubší pokoře podepsaný sbor dobrovolných hasičů v České Jablonné, okres Přibyslavský, znaje humánní dobrotivost Vašeho Apoštolského Veličenstva, prosí tímto o nejmilostivější udělení podpory na zakoupení nejnutnějšího hasičského nářadí, načež předem vzdává své nejpokornější díky.” Kaligraficky napsaný list podepsali Alois Fišar, František Benc a František Oplíštil. V České Jablonné mají doklad, že císařská podatelna žádost obouchala přijímacím razítkem: „K.K. MINISTERIUM DES INNERN, Praes.31.jul.1909 No 26760“. Jeho Blahorodí však nepustilo ani groš.

V roce 2009 stoletý stroj hasiči v České Jablonné opravili a vypulírovali. O rok později se stal nádherným exponátem ústředního hasičského muzea v Přibyslavi.

Hasičům z České Jablonné za jejich příjezd s téměř 110 let starou stříkačkou a hasičským valníkem pro přepravu mužstva, obojí do Polné po cestě dlouhé asi 9 kilometrů přitáhly dva páry statných koní, poděkoval starosta města Polná Jindřich Skočdopole.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient