V Poličce opět otevřeli ochozy městských hradeb

Po třech letech náročné obnovy hradebních ochozů se letos návštěvníci města Poličky a především zájemci o atraktivní exkurzi po této historické památce dočkali zpřístupnění všech tří částí hradebního okruhu městského opevnění, kde v průběhu turistické sezóny probíhají prohlídky.

Celková regenerace hradebních ochozů vč. střech věží byla nastartována v r. 2015 a 2016, kdy se ve 2 etapách realizovala obnova 2 částí hradebního okruhu – západní, hradební úseky za ulicí Václavskou a východní, podél ulice Na Bídě. V roce 2017 byla dokončena 3. část jižního hradebního okruhu – Na Valech, v atriu za ul. Komenského.

Tato významná kulturní památka vykazovala na ochozech výše uvedených úseků stavební a technické závady a narušení, které již na několika místech dosahovaly havarijního stavu. Jednalo se především o dožilé dřevěné zábradlí, krytí kamenných ochozových zdí břidlicí, výměnu šindelové krytiny na střechách věží v rozsahu zjištěného poškození. Stavební úpravy se dotkly i kamenného zdiva kurtin a bašt (vnějších líců) a dlažby ochozů v podobě nového spárování narušených ploch. Uvedené závady a poruchy znemožňovaly bezpečný přístup po korunách hradebních zdí. Toto už je tedy minulostí a hradby se tak nabízejí turistům v plné kráse.

Co se týče obnovy hradeb v letošním roce, práce jsou „rozjety“ na několika frontách. Lze konstatovat, že probíhají dle známého modelu v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón s využitím finanční dotace z Ministerstva kultury ČR. I letos se zopakoval stejný scénář a město Polička na základě hodnocení naší žádosti obdrželo nejvyšší možnou dotaci ze všech měst s památkovou zónou. Jedná se o částku 2 milióny korun. V ní je zahrnuta 400tisícová dotace na restaurování Mariánského sloupu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.