V Plzni proběhla dopravně bezpečnostní akce, tentokrát se policisté zaměřili na chodce

Včerejšího dne v ranních hodinách proběhla na území Městského ředitelství policie Plzeń dopravně bezpečnostní akce. Policisté se především zaměřili na chování chodců v silničním provozu a dále na dodržování obecně platných ustanovení.

Během rána hlídky zjistily šest přestupků. Vee čtyřech případech se protiprávního jednání dopustili právě chodci, kteří nerespektovali signál červené barvy “STŮJ“ a vstoupili do vozovky. Dvakrát policisté udělili pokutu za nesprávný způsob jízdy. V dopravně bezpečnostních akcích budou policisté i nadále pokračovat.

Zde máme několik pravidel:

Chodec nemá absolutní přednost ani na vyznačeném přechodu.

Přechody pro chodce jsou určeny pro chodce.

Přecházejte vozovku nejkratší cestou, kolmo nikoli šikmo.

Chodec nemá v žádném případě přednost před tramvají.

Na přechodu nespěchejte ale ani se nezdržujte, soustřeďte se na přecházení – můžete upadnout, špatně odhadnout vzdálenost apod.

Vždy se rozhlédněte a přesvědčte se, zda nepřijíždí vozidlo – rozhlédněte se vlevo, vpravo, vlevo, zaposlouchejte se, nemusíte vozidlo vždy vidět a slyšet.

Buďte ostražití i při přecházení, raději se opět rozhlédněte a přesvědčte, zda se neblíží vozidlo.

Pokud je vozidlo dohledu, nepřecházejte! Brzdná dráha vozidla je závislá na hmotnosti, rychlosti vozidla a povětrnostních podmínkách (na suchém povrchu je brzdná dráha vozidla asi 37 metrů, při dešti 50 metrů, na zasněžené vozovce je to až 110 metrů při rychlosti vozidla 50 km/h).

Dvouproudovou silnici přecházejte obzvlášť opatrně, dávejte pozor na druhý pruh, odkud může přijíždět další vozidlo.

Je-li v blízkosti 50m přechod nebo nadchod, musíte ho využit!

Pokud je u přechodu semafor, respektujte světelná znamení – červená –STŮJ, zelená – JDI- i přesto se vždy rozhlédněte, zda můžete bezpečně přejít.

Přecházíte-li od zastávky autobusu, nechte autobus odjet, pak budete mít dobrý rozhled a přehled o tom, zda můžete přejít vozovku bezpečně.

Nevstupujte do vozovky mezi vozidly. Nejenže nemáte dobrý rozhled o přijíždějících vozidlech, ale ani řidiči Vás nemusí dobře a včas vidět.

Zatáčka není vhodné místo pro přecházení- nevidíte přijíždějící vozidlo a řidič vozidla nemusí vidět Vás.

Je-li vozovka chráněna zábradlím, respektujte toto opatření. Určitě jde o místo nebezpečné pro chodce, nezkracujte si proto v těchto místech cestu.

Pravidla přecházení vozovky jsou ztížena zvlášť pro děti a starší osoby – starší člověk přechází pomaleji, může upadnout, u dítěte může být rozptýlena pozornost různými podněty. Odhadnout vzdálenost, rychlost vozidla a předvídat nebezpečí umí dítě až kolem desátého roku.

Vozidla s právem přednosti v jízdě (PČR, HZS, RZS a další) mají před chodci i vozidly přednost.

Nejen pro řidiče, ale také pro chodce platí pokyny policistů.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak