Search
Close this search box.

V Plzni proběhla dopravně bezpečnostní akce, tentokrát se policisté zaměřili na chodce

Včerejšího dne v ranních hodinách proběhla na území Městského ředitelství policie Plzeń dopravně bezpečnostní akce. Policisté se především zaměřili na chování chodců v silničním provozu a dále na dodržování obecně platných ustanovení.

Během rána hlídky zjistily šest přestupků. Vee čtyřech případech se protiprávního jednání dopustili právě chodci, kteří nerespektovali signál červené barvy “STŮJ“ a vstoupili do vozovky. Dvakrát policisté udělili pokutu za nesprávný způsob jízdy. V dopravně bezpečnostních akcích budou policisté i nadále pokračovat.

Zde máme několik pravidel:

Chodec nemá absolutní přednost ani na vyznačeném přechodu.

Přechody pro chodce jsou určeny pro chodce.

Přecházejte vozovku nejkratší cestou, kolmo nikoli šikmo.

Chodec nemá v žádném případě přednost před tramvají.

Na přechodu nespěchejte ale ani se nezdržujte, soustřeďte se na přecházení – můžete upadnout, špatně odhadnout vzdálenost apod.

Vždy se rozhlédněte a přesvědčte se, zda nepřijíždí vozidlo – rozhlédněte se vlevo, vpravo, vlevo, zaposlouchejte se, nemusíte vozidlo vždy vidět a slyšet.

Buďte ostražití i při přecházení, raději se opět rozhlédněte a přesvědčte, zda se neblíží vozidlo.

Pokud je vozidlo dohledu, nepřecházejte! Brzdná dráha vozidla je závislá na hmotnosti, rychlosti vozidla a povětrnostních podmínkách (na suchém povrchu je brzdná dráha vozidla asi 37 metrů, při dešti 50 metrů, na zasněžené vozovce je to až 110 metrů při rychlosti vozidla 50 km/h).

Dvouproudovou silnici přecházejte obzvlášť opatrně, dávejte pozor na druhý pruh, odkud může přijíždět další vozidlo.

Je-li v blízkosti 50m přechod nebo nadchod, musíte ho využit!

Pokud je u přechodu semafor, respektujte světelná znamení – červená –STŮJ, zelená – JDI- i přesto se vždy rozhlédněte, zda můžete bezpečně přejít.

Přecházíte-li od zastávky autobusu, nechte autobus odjet, pak budete mít dobrý rozhled a přehled o tom, zda můžete přejít vozovku bezpečně.

Nevstupujte do vozovky mezi vozidly. Nejenže nemáte dobrý rozhled o přijíždějících vozidlech, ale ani řidiči Vás nemusí dobře a včas vidět.

Zatáčka není vhodné místo pro přecházení- nevidíte přijíždějící vozidlo a řidič vozidla nemusí vidět Vás.

Je-li vozovka chráněna zábradlím, respektujte toto opatření. Určitě jde o místo nebezpečné pro chodce, nezkracujte si proto v těchto místech cestu.

Pravidla přecházení vozovky jsou ztížena zvlášť pro děti a starší osoby – starší člověk přechází pomaleji, může upadnout, u dítěte může být rozptýlena pozornost různými podněty. Odhadnout vzdálenost, rychlost vozidla a předvídat nebezpečí umí dítě až kolem desátého roku.

Vozidla s právem přednosti v jízdě (PČR, HZS, RZS a další) mají před chodci i vozidly přednost.

Nejen pro řidiče, ale také pro chodce platí pokyny policistů.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním: na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient