V Plzni mají školáci k dipozici špičkové stavebnice i další pomůcky

Špičkové stavebnice a další supermoderní pomůcky, jež pomáhají žákům objevovat kouzlo přírodních věd i zažívat úžas při výuce, nakoupila do svých 15 základních škol Plzeň. Konkrétně jde o 150 kusů stavebnic pro konstruování úloh z oblasti pohybu těles, mechaniky, hydrostatiky, optiky, zvuku, světla, elektromagnetismu, přeměny energie, živé a neživé přírody a vesmíru, dále o více než sedm desítek tabletů, 3D tiskárny, 3D scannery, obráběcí stroje i drony. Nákup je součástí velkého projektu PROSIT za 22 milionů korun. Pomocí něj chce město vzbudit u dětí zájem o technické vzdělávání. Peníze na projekt získala Plzeň z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

„Je až neskutečné, jaké pomůcky dnes mohou učitelé i děti využívat. Co se týká námi nakoupených stavebnic, jsou v nich servomotorky, dynamo, set pro konstruování eklektických obvodů, solární panely, palivový článek, senzory pro měření a další díly. Věřím, že i díky tomu děti lépe porozumí fyzice, chemii, přírodovědě a matematice, že je tyto předměty budou bavit. To je naším cílem. Plzeň chce být městem výzkumu, vývoje a inovací, k tomu potřebujeme podporovat vzdělání dětí a mladých lidí právě v těchto směrech,“ řekl primátor Martin Zrzavecký.

Podle Petry Pitelkové, manažerky projektu PROSIT, pomáhají výukové stavebnice žákům pochopit souvislosti v oblasti přírodních věd v duchu filozofa Konfucia. „Tedy v duchu: Co slyším, to zapomenu. Co vidím, si pamatuji. Co si vyzkouším, tomu rozumím,“ uvedla Petra Pitelková. Cena jedné stavebnice se pohybuje kolem 14 tisíc korun a ze vzorových úloh je možné vybrat aktivitu na pět minut, celou hodinu nebo i na rozsáhlejší a časově náročnější projekt. Projekt také podporuje proinkluzivní prostředí ve školách a směřuje k rozvoji potenciálu každého žáka včetně žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných.

Stavebnicemi jsou na školách vybaveny takzvané proinkluzivní koutky. V dispozici v nich děti mají dále také robotické stavebnice, drony vhodné pro výuku, tablety, notebooky a další. Špičkové vybavení a pomůcky dostalo v rámci projektu také městské Centrum robotiky, volnočasové zařízení zaměřené na vzdělávání dětí v oblasti informačních a digitálních technologií. „Takto moderní pomůcky pomáhají rozvíjet kompetence potřebné v době nástupu Průmyslu 4.0 – rozvoj kreativity, schopnost řešit problémy, schopnost pracovat s informacemi,“ dodala Petra Pitelková.

Do projektu PROSIT (Porozumění, Respekt, Osvěta, Spolupráce, Inkluze, Technologie) jsou zapojeny i čtyři klíčové městské firmy, konkrétně Vodárna Plzeň, Plzeňské městské dopravní podniky, Plzeňská teplárenská a Čistá Plzeň. Pro školáky zajišťují exkurze ve svých provozech. Firmy tak dostávají možnost prezentovat svoji činnost části obyvatel a mohou se také představit jako perspektivní zaměstnavatelé.

„Projekt má před sebou rok a půl činnosti a už nyní se realizační tým ve spolupráci se zapojenými subjekty zamýšlí nad tím, jak na něj navázat a rozšířit aktivity projektu na větší skupinu škol. Zatím je zapojeno 15 z celkem 26 městem zřizovaných základních škol,“ doplnil Erich Beneš, ředitel Útvaru koordinace evropských projektů města Plzně, který zajišťuje žádosti o dotace pro město Plzeň a také právě pro projekt PROSIT.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak