V Písku byla slavnostně zahájena stavba Pleskotovy lávky

Za účasti vedení města, zástupců AP Atelieru architekta Josefa Pleskota a firmy Metrostav a. s. se v Písku 27. února uskutečnilo slavnostní zahájení stavby lávky, která spojí městskou část Hradiště s Václavským předměstím.

Za účasti vedení města, zástupců AP Atelieru architekta Josefa Pleskota a firmy Metrostav a. s. se v Písku 27. února uskutečnilo slavnostní zahájení stavby lávky, která spojí městskou část Hradiště s Václavským předměstím.

S lávkou nad Václavským jezem, kde v minulosti býval brod přes řeku Otavu, se v územním plánu města počítalo už před sto lety. V roce 2013 se písecká veřejnost poprvé seznámila s konkrétním projektem z dílny architekta Josefa Pleskota. Pro tohoto významného představitele moderní české architektury jde o první větší realizaci v rodném městě.

„Plánoval jsem lávku hlavně jako zážitkovou, aby přecházení nebylo jenom spojením dvou břehů z místa A do místa B, ale aby cesta přes řeku byla příjemná, zábavná a v každém okamžiku radostná,“ vyjádřil se již dříve ke svému projektu Josef Pleskot. „Lávka nabídne chodcům a cyklistům, kterým bude sloužit, krásné výhledy na městské panorama s děkanským kostelem i volně plynoucí řeku se zalesněnými břehy, jež byla inspirací nejednomu umělci,“ říká starostka města Eva Vanžurová.

Stavbu provede firma Metrostav, a. s. „S nabídkovou cenou přes 48 milionů korun s DPH zvítězila i v opakovaném výběrovém řízení,“ informuje Václav Filip z odboru investic a rozvoje. „Lávka s ocelovou konstrukcí je tvořena dvěma rameny s mezipodestou. Celková plocha nadzemní části činí asi 413 m2, přičemž délka lávky je zhruba 140 metrů a šířka 3 metry. Veškeré základové a břehové konstrukce jsou ze železobetonu.“ Hotovo by mělo být letos v září.

Stavba lávky je součástí širšího projektu nové cyklistické stezky. Ta spojí Hradiště s Václavským předměstím, centrem města a severní průmyslovou zónou. Vybudována, resp. upravena, by měla být část cyklostezky a chodníku o celkové délce 1500 metrů vedoucí kolem sportovišť k hotelu Cadillac a na pravém břehu pod areálem Jitexu.

„Město požádalo o dotaci ve výši 20 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu na cyklistickou stezku a chodník. Pokud budeme úspěšní, pokryjí dotační prostředky 90 procent způsobilých výdajů na cyklostezku a přes 14 procent výdajů na lávku,“ shrnuje místostarosta Josef Knot. „Získání dotace je také podmínkou pro zahájení výstavby cyklostezky.“ O tom, zda město finanční podporu získá, bude rozhodnuto v dubnu letošního roku.

Jako každá výrazná stavba má i lávka své příznivce a odpůrce. „Ani já jsem si zpočátku nebyl jistý. Bez širšího kontextu mi lávka připadala zbytečná a drahá. Provázanost s cyklostezkou a chodníkem, které propojí Hradiště nejen s Václavským předměstím, ale také s centrem města a průmyslovou zónou je to, co mě přesvědčilo. Lidé z okrajové části města se dostanou pěšky nebo na kole bezpečně do zaměstnání a škol i za zábavou a lidé z centra zase stejným způsobem do atraktivní rekreační lokality. Skutečnost, že to navíc bude určitě zajímavá stavba, je potom takovou třešničkou na dortu,“ dodává místostarosta.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.