V Písku byla slavnostně zahájena stavba Pleskotovy lávky

Za účasti vedení města, zástupců AP Atelieru architekta Josefa Pleskota a firmy Metrostav a. s. se v Písku 27. února uskutečnilo slavnostní zahájení stavby lávky, která spojí městskou část Hradiště s Václavským předměstím.

Za účasti vedení města, zástupců AP Atelieru architekta Josefa Pleskota a firmy Metrostav a. s. se v Písku 27. února uskutečnilo slavnostní zahájení stavby lávky, která spojí městskou část Hradiště s Václavským předměstím.

S lávkou nad Václavským jezem, kde v minulosti býval brod přes řeku Otavu, se v územním plánu města počítalo už před sto lety. V roce 2013 se písecká veřejnost poprvé seznámila s konkrétním projektem z dílny architekta Josefa Pleskota. Pro tohoto významného představitele moderní české architektury jde o první větší realizaci v rodném městě.

„Plánoval jsem lávku hlavně jako zážitkovou, aby přecházení nebylo jenom spojením dvou břehů z místa A do místa B, ale aby cesta přes řeku byla příjemná, zábavná a v každém okamžiku radostná,“ vyjádřil se již dříve ke svému projektu Josef Pleskot. „Lávka nabídne chodcům a cyklistům, kterým bude sloužit, krásné výhledy na městské panorama s děkanským kostelem i volně plynoucí řeku se zalesněnými břehy, jež byla inspirací nejednomu umělci,“ říká starostka města Eva Vanžurová.

Stavbu provede firma Metrostav, a. s. „S nabídkovou cenou přes 48 milionů korun s DPH zvítězila i v opakovaném výběrovém řízení,“ informuje Václav Filip z odboru investic a rozvoje. „Lávka s ocelovou konstrukcí je tvořena dvěma rameny s mezipodestou. Celková plocha nadzemní části činí asi 413 m2, přičemž délka lávky je zhruba 140 metrů a šířka 3 metry. Veškeré základové a břehové konstrukce jsou ze železobetonu.“ Hotovo by mělo být letos v září.

Stavba lávky je součástí širšího projektu nové cyklistické stezky. Ta spojí Hradiště s Václavským předměstím, centrem města a severní průmyslovou zónou. Vybudována, resp. upravena, by měla být část cyklostezky a chodníku o celkové délce 1500 metrů vedoucí kolem sportovišť k hotelu Cadillac a na pravém břehu pod areálem Jitexu.

„Město požádalo o dotaci ve výši 20 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu na cyklistickou stezku a chodník. Pokud budeme úspěšní, pokryjí dotační prostředky 90 procent způsobilých výdajů na cyklostezku a přes 14 procent výdajů na lávku,“ shrnuje místostarosta Josef Knot. „Získání dotace je také podmínkou pro zahájení výstavby cyklostezky.“ O tom, zda město finanční podporu získá, bude rozhodnuto v dubnu letošního roku.

Jako každá výrazná stavba má i lávka své příznivce a odpůrce. „Ani já jsem si zpočátku nebyl jistý. Bez širšího kontextu mi lávka připadala zbytečná a drahá. Provázanost s cyklostezkou a chodníkem, které propojí Hradiště nejen s Václavským předměstím, ale také s centrem města a průmyslovou zónou je to, co mě přesvědčilo. Lidé z okrajové části města se dostanou pěšky nebo na kole bezpečně do zaměstnání a škol i za zábavou a lidé z centra zase stejným způsobem do atraktivní rekreační lokality. Skutečnost, že to navíc bude určitě zajímavá stavba, je potom takovou třešničkou na dortu,“ dodává místostarosta.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak