Search
Close this search box.

V Pelhřimově se konala nevšední akce s názvem Živá knihovna

Zajímavé životní příběhy, zkušenosti a názory si mohli vyslechnout návštěvníci akce nazvané Živá knihovna, který se uskutečnil v pátek 17. března na třech místech v Pelhřimově: v městské knihovně, v sídle Hodiny H a v kavárně Atelier. Projekt Živá knihovna, při kterém vystupují v roli knih živí lidé, se uskutečnil v Pelhřimově podruhé a zaznamenal ještě větší zájem, než loňský první ročník. V roli „knih“ se tentokrát představili Daria, která zažila domácí násilí a nyní pracuje v projektu OKNO – otevři k násilí oči, dále Jára, který jako peer konzultant na základě vlastní zkušenosti pomáhá lidem s duševním onemocněním, Albín, který vyrůstal v dětském domově a nyní žije tvůrčím a bohatým životem; dalšími „knihami“ pak byli venkovský farář Karol, Petr, který se věnuje lidem s PAS – poruchou autistického spektra a kuchař Tomáš.

„Život je příliš krátký na to, abychom se trápili,“ prozradil své heslo Albín Augustin Balát, sympatický dvacetiletý Rom, kterým nám přiblížil svůj životní příběh v městské knihovně. Albín se v raném dětství ze své nefungující biologické rodiny dostal do dětského domova v Ostravě Hrabové, kde žil do 6 let, pak se ho ujala pěstounská rodina. Na tu nedá dopustit a rád na ni vzpomíná. Mimo jiné ho přivedla k víře, což považuje za velmi důležité pro svůj další život. Albín je hudebně nadaný a věnuje se mnoha rozmanitým aktivitám: připravuje vlastní muzikál nazvaný Víra, kde se odráží i zkušenosti z jeho života, a rád by složil dokonce hymnu pro světové setkání mládeže, které by se mělo uskutečnit v roce 2022 v ČR. Věnuje se zpěvu, mezi jeho oblíbené interprety patří třeba Ewa Farna, Lucie Bílá nebo Mikolas Josef (reprezentant Česka na Eurovision Song Contest 2018). Moderuje nejrůznější akce (mimo jiné se objevil na Primě i Nově a plánuje spolupráci s křesťansky zaměřenou televizí Noe), podílí se na charitativních akcích ve prospěch seniorů, působil jako dobrovolník v organizaci Člověk v tísni. Společně s dalšími také pracuje na tvorbě časopisu dětských domovů Zámeček, který už získal zajímavá ocenění.

Pokud jde o fungování dětských domovů v ČR, Albín Balát si myslí, že je dobře nastaveno a poskytují svým svěřencům dobré podmínky například pro vzdělávání – sám mohl studovat na ZUŠ hru na klavír a literárně dramatický obor a uvádí i příklady dalších domovů, jejichž chovanci studují konzervatoř nebo vysokou školu. Pochválil také činnost různých neziskových organizací, které se věnují mládeži i seniorům, a zdůraznil, že by si zasloužily ještě větší podporu.

Myšlenka Živé knihovny přišla z Dánska. První Živou knihovnu zorganizovalo Nevládní hnutí mládeže Stop the Violence v roce 2000 na festivalu Roskilde Music Festival. Živými knihami i čtenáři byli návštěvníci festivalu. Česká premiéra Živé knihovny se uskutečnila v červnu 2007 na festivalu United Island of Prague v Praze a také na letním festivalu Music in the park ve Stromovce. Postupně se pak myšlenka Živé knihovny rozšířila do škol, veřejných knihoven atd.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient