V Pavlovicích začala modernizace parovodu

(Aktualizováno před )

Cesta k levnějšímu teplu a hezčímu Liberci. Po letech jednání s městem spustila liberecká teplárna dlouho očekávanou výměnu ztrátových parovodů. Postupně je nahradí moderní horkovody schované pod zemí.

S pokládáním nového potrubí se začalo v úterý 26. června v Pavlovicích. Symbolický výkop stavby provedli za město Liberec primátor Tibor Batthyány a náměstek pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář. Modernizace bude trvat dva roky. Jako první přišla na řadu právě větev z Pavlovic. V příštím roce zmizí nevzhledné potrubí z koryta řeky Nisy. Otevře se tak prostor ke zpřístupnění řeky pro obyvatele a návštěvníky Liberce.

Cílem projektu GreenNet je především snížení enormních ztrát tepla na jeho přenosu z teplárny ke spotřebitelům (zhruba o čtvrtinu). Právě ztráty v rozvodech jsou jedním z hlavních problémů, který stojí za současnou cenou tepla. Výměna parovodů by tak v budoucnu měla vést k dalšímu zlevnění tepla pro Liberečany.

Z Pavlovic budou dělníci budou postupovat směrem do centra přes Růžodol a končit budou u hlavního zdroje teplárny na ulici Dr. Milady Horákové, který se bude také modernizovat. Trasa horkovodu zůstane stejná jako u parovodu, zejména u řeky Nisy ale bude výměna patrná na první pohled. Z koryta v centru města totiž potrubí zcela zmizí. Jednak ho hyzdí a do jisté míry i blokuje průtočnou výšku.

Podle místopředsedy představenstva Teplárny Liberec Petra Heincla nebudou dodávky tepla po dobu modernizace ohroženy. Nelze vyloučit drobné výpadky při přepojování, nemělo by to ale mít zásadní vliv na tepelný komfort uživatele.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz