V pátek začíná Filmový festival Karlovy Vary. Zahájení bude věnováno Formanovi

(Aktualizováno před )

Největšími hvězdami letočního Filmového festivalu v Karlových Varech budou dva režiséři – Tim Robbins a Terry Gilliam.

Robbins, který je nejenom režisér, ale i herec, scénárista, producent a dokonce hudebník, převezme z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Filmoví fanoušci ho znají především díky snímku Tajemná řeka, za který získal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Poté byl ještě nominován za nejlepší režii filmu Mrtvý muž přichází, ale v tom případě získal ocenění někdo jiný.

Gilliam, který se proslavil jako člen legendární skupiny Monty Pythonův létající cirkus, přiveze do Varů představit svůj nový film Muž, který zabil Dona Quijota.

Na 53. ročníku Mezinárodního festivalu se představí ale třeba i herečka Anna Paquinová a režisér Stephen Moyer, kteří zde společně se scenáristou a hercem Denisem O´Harem a producentkou Cerise Hallam Larkinovou představí snímek Sklenka na rozloučenou. Paquinová má Oscara za snímek Piano.

Diváci budou mít možnost na festivalu shlédnout deset světových filmových premiér.

Letošní ročník si při slavnostním zahájení připomene režiséra Miloše Formana. V kině hotelu Thermal se bude promítat film Lásky jedné plavovlásky. Slavnému českému režisérovi bude věnován i zahajovací koncert, na kterém zaznějí melodie z filmů Hoří má panenko, Vlasy, Taking Off, Valmont a Amadeus.

Cenu prezidenta festivalu letos převezme herec Jaromír Hanzlík.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz