Co znamená rodina Tugendhat pro Brno a co Brno pro rodinu Tugendhatových? Nejen o tom plánuje napsat knihu Michael Lambek, vnuk Grety Tugendhat. V rámci jeho studijní cesty po Moravě jej přijal i primátor Petr Vokřál.
Rok po setkání příslušníků rodin Tugendhat, Löw-Beer a Stiassni se Michael Lambek, syn nejstarší dcery Grety Tugendhat Hanny, vrátil na Moravu, aby navštívil místa spjatá s rodinnou historií. „Těch několik dní loňského roku, kdy jsme se tu všichni sešli, bylo neskutečně nabitých,“ vzpomíná Lambek. „Bylo tu tolik členů rodiny, které jsem znal, ale dlouho neviděl, a zároveň tolik dalších, které jsem nikdy nepotkal a toužil jsem se s nimi seznámit. Každá chvilka tu zkrátka byla vyplněná. Řekl jsem si, že se sem musím vrátit ještě jednou, v klidu,“ popisuje.
Jeho rodina nezanechala stopu zdaleka jen v Brně. Před několika set lety žili Löw-Beerové v Boskovicích, na přelomu 17. a 18. století přišli do Svitávky, kde Moses Löw-Beer vybudoval přádelnu vlny. Továrna, která v historii změnila názvy i majitele, nakonec nepřežila příchod nového milénia. Její budovy ale pořád stojí. I do Svitávky tedy zamířily Lambekovy kroky. „Během své cesty se potkávám s lidmi a mluvím s nimi o své rodině. Hodně jsem se tu dozvěděl – o České republice, o tomto regionu, o jeho historii,“ říká Lambek.