Search
Close this search box.

V Pardubicích uspořádali již 11.ročník festivalu

Ve dnech 8. a 9. března zaplnili prostory pardubického výstavního centra IDEON žáci a studenti z Pardubického kraje, aby změřili své síly na 11. ročníku krajského kola Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji. Do krajského kola soutěže postoupilo z okresů Ústí nad Orlicí a Svitavy 75 projektů, z nichž 20 projektů připravili žáci a studenti lanškrounských škol.

Jedním z projektů, který postoupil do krajského kola, byla práce 3D objekty v realitě Michala Maděry ze základní školy ve Svitavách. „Nápad zpracování 3D objektů v realitě mě velmi zaujal. Při předávání ceny města mi Michal přislíbil, že na krajské kolo připraví model lanškrounské renesanční radnice, a tento slib dodržel. Musím podotknout, že model je zpracován opravdu detailně a nechybí na něm ani jedno okno,“ uvedl starosta města Radim Vetchý.

Nápady a návrhy žáků a studentů přiblížily návštěvníkům festivalu, stejně jako v okresním kole, pestrou škálu vědeckých a technických oborů. Své zastoupení zde měly historické a badatelské práce, biologické projekty nebo robotika v různých podobách. Petr Novotný ze SPŠE a VOŠ Pardubice oslovil přihlížející zahráním skladby Pro Elišku Ludwiga van Beethovena za pomoci Teslovy cívky a žárovky.

Vědeckotechnická soutěž byla vyhlášena ve dvou kategoriích, JUNIOR pro žáky 5. a 9. tříd základních škol nebo prvního stupně víceletých gymnázií a STŘEDOŠKOLÁK. „Hlavní cenu krajského kola pro kategorii JUNIOR, kterou je týdenní odborná stáž ve Francii, vyhrály Veronika Reslerová a Tereza Kmentová ze základní školy Dobrovského s projektem Měření oxidu uhličitého v prostředí školy. V kategorii STŘEDOŠKOLÁK uspěla Eliška Bambuleová z lanškrounského gymnázia s výzkumem na téma Stresory a copingové strategie žáků středních škol a zajistila si tak postup do národního finále soutěže EXPO SCIENCE AMAVET,“ doplnil Pavel Resler.

Do Francie se podívá také Jakub Nápravník ze základní školy ve Výprachticích, který zaujal odbornou porotu svým projektem Život kvasinek.

Kromě hlavních cen, které byly největší motivací, se tradičně udělovala zvláštní ocenění odborné poroty. Cenu Krajské hospodářské komory získali Lucie Flídrová (Gymnázium Lanškroun) a Jaromír Flídr (ZŠ Dobrovského). Děkan přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové ocenil projekt Jany Šemberové (ZŠ Dobrovského) a děkana chemicko-technologické fakulty Univerzity Pardubice zaujala práce Jakuba Nápravníka (ZŠ Výprachtice). Cena starosty města Lanškroun putovala do základní školy v Litomyšli za projekt Máslo za zlato a radní Pardubického kraje kladně zhodnotil projekt Jaroslava Kárského (SOŠ a SOU Lanškroun).

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient