V Olomouckém kraji se uskuteční testování na HIV bez poplatku

V šesti městech Olomouckého kraje uskuteční Společnost Podané ruce bezplatné, anonymní a diskrétní testování HIV a žloutenky typu B a C. Vyškolení pracovníci budou lidem k dispozici od 26. do 30 listopadu. Test na nebezpečná virová onemocnění zabere zhruba dvacet minut.

„Reagujeme tak na zprávy o zvyšujícím se počtu nakažených HIV, které se objevují v posledních letech. Nedílnou součástí naší práce je také šíření osvěty ve specifické cílové skupině uživatelů drog, ale i v běžné populaci,“ uvedla Lucie Bezděková z olomouckého kontaktního centra.

Kampaň je součástí Evropského testovacího týdne, který se koná po celé republice. Smyslem kampaně je zviditelnění problematiky HIV a motivace osob s rizikem k podstoupení testu. „Chceme oslovit uživatele návykových látek, jejich blízké, ale i širší veřejnost a představit jim nejen testy, ale i další možnosti pomoci,“ dodala Bezděková.

Jen Kontaktní centrum v Olomouci udělá ročně zhruba 350 testů na jednotlivé nemoci (HIV, HCV, HBV, syfilis) a zároveň pracovníci klientům poskytují důležité před i po testové poradenství s odkazy na návaznou lékařskou péči.

Testy na HIV provádí Společnost Podané ruce v Olomouci od roku 1996 a dosud při nich nebyl zaznamenán reaktivní výsledek u žádného klienta. „Jiná situace je v případě hepatitid typu B a C, kde jsme zaznamenali v roce 2017 reaktivní výsledek HCV ve třinácti případech a HBV v jednom případě. Všechny uskutečněné testy na syfilis vykazovaly negativní výsledky,“ potvrdila Bezděková.

Kontaktní centrum a terénní programy
Posláním Kontaktního centra v Olomouci je poskytovat na území města Olomouce a jeho okolí spektrum sociálních a adiktologických služeb uživatelům nealkoholových návykových látek a jejich blízkým, kteří se v této souvislosti ocitli v tíživé životní situaci, jsou ohroženi rizikovým chováním nebo se již rizikově chovají.

Terénní programy v Olomouci a na Šumpersku pozitivně působí na uživatele nealkoholových drog směrem ke změně rizikového chování a chrání veřejnost před negativními dopady užívaní drog.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak