Search
Close this search box.

V Olomouckém kraji se uskuteční testování na HIV bez poplatku

V šesti městech Olomouckého kraje uskuteční Společnost Podané ruce bezplatné, anonymní a diskrétní testování HIV a žloutenky typu B a C. Vyškolení pracovníci budou lidem k dispozici od 26. do 30 listopadu. Test na nebezpečná virová onemocnění zabere zhruba dvacet minut.

„Reagujeme tak na zprávy o zvyšujícím se počtu nakažených HIV, které se objevují v posledních letech. Nedílnou součástí naší práce je také šíření osvěty ve specifické cílové skupině uživatelů drog, ale i v běžné populaci,“ uvedla Lucie Bezděková z olomouckého kontaktního centra.

Kampaň je součástí Evropského testovacího týdne, který se koná po celé republice. Smyslem kampaně je zviditelnění problematiky HIV a motivace osob s rizikem k podstoupení testu. „Chceme oslovit uživatele návykových látek, jejich blízké, ale i širší veřejnost a představit jim nejen testy, ale i další možnosti pomoci,“ dodala Bezděková.

Jen Kontaktní centrum v Olomouci udělá ročně zhruba 350 testů na jednotlivé nemoci (HIV, HCV, HBV, syfilis) a zároveň pracovníci klientům poskytují důležité před i po testové poradenství s odkazy na návaznou lékařskou péči.

Testy na HIV provádí Společnost Podané ruce v Olomouci od roku 1996 a dosud při nich nebyl zaznamenán reaktivní výsledek u žádného klienta. „Jiná situace je v případě hepatitid typu B a C, kde jsme zaznamenali v roce 2017 reaktivní výsledek HCV ve třinácti případech a HBV v jednom případě. Všechny uskutečněné testy na syfilis vykazovaly negativní výsledky,“ potvrdila Bezděková.

Kontaktní centrum a terénní programy
Posláním Kontaktního centra v Olomouci je poskytovat na území města Olomouce a jeho okolí spektrum sociálních a adiktologických služeb uživatelům nealkoholových návykových látek a jejich blízkým, kteří se v této souvislosti ocitli v tíživé životní situaci, jsou ohroženi rizikovým chováním nebo se již rizikově chovají.

Terénní programy v Olomouci a na Šumpersku pozitivně působí na uživatele nealkoholových drog směrem ke změně rizikového chování a chrání veřejnost před negativními dopady užívaní drog.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient