Search
Close this search box.

V Novém divadle probíhá výstava nejlepších staveb Plzeňského kraje

Až do 18. listopadu jsou ve třetím patře Nové scény Divadla Josefa Kajetána Tyla vystaveny všechna stavební díla včetně hodnocení odborné poroty, které byly přihlášeny do soutěže Stavby roku Plzeňského kraje 2017. Ta se konala pod záštitou primátora města Plzně Martina Zrzaveckého a hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda. Výstavu si mohou prohlédnout nejen návštěvníci divadla, ale i ostatní veřejnost vždy hodinu před začátkem představení. Ke stému výročí vzniku samostatného Československa byla vyhlášena speciální kategorie – Stavba století Plzeňského kraje. Tou se veřejným hlasováním stal Zimní stadion Plzeň.

Město Plzeň do soutěže přihlásilo stavební úpravy Třemošenského rybníka. Realizace nové rekreační zóny v těsném sousedství městské zástavby byla nominována na titul v kategorii Sportovních a volnočasových staveb. „Na dosud nepřístupném severním břehu Třemošenského rybníka v Plzni vznikla vycházková cesta pro pěší, z níž je možno pohodlně sestoupit do vody ke koupání. Prudký svah na břehu rybníka byl zpevněn opěrnou zídkou, která plní protierozní funkci a navíc slouží k posezení s vyhlídkou na rybník,“ popsala Irena Tolarová z úseku koncepce zeleně Správy veřejného statku města Plzně (SVSMP).

Důvody, které vedly k rozsáhlé stavební úpravě, doplnil Richard Havelka, vedoucí úseku lesů zeleně a vodního hospodářství SVSMP: „Žulové terasové opevnění břehů brání dosavadnímu podemílání břehů a chrání tak les, vybudováním schodišť se zlepšila možnost vstupu do vody a nově vystavěná cesta vytvořila pohodlnější přístup ke Kamennému rybníku. Díky propojení obou rybníků byla zpřístupněna nová rekreační oblast, kterou dříve nebylo možné využít.“

Výstava všech 28 přihlášených staveb do soutěže putuje po celém Plzeňském kraji a má celkem šest zastávek. Dosud navštívila Kdyni, Planou a Klatovy, po Plzni zamíří do Dobřan a Dýšiny.

Stavbou roku se stalo KINONEKINO v Plané, kde vzniklo vícefunkční zařízení z objektu bývalého kina. Cenu poroty získala Smuteční síň v Plané. Martin Zrzavecký udělil Cenu primátora města Plzně historickému domu se Šenkem a restaurací Lékárna na plzeňském náměstí Republiky.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient