V Novém divadle probíhá výstava nejlepších staveb Plzeňského kraje

Až do 18. listopadu jsou ve třetím patře Nové scény Divadla Josefa Kajetána Tyla vystaveny všechna stavební díla včetně hodnocení odborné poroty, které byly přihlášeny do soutěže Stavby roku Plzeňského kraje 2017. Ta se konala pod záštitou primátora města Plzně Martina Zrzaveckého a hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda. Výstavu si mohou prohlédnout nejen návštěvníci divadla, ale i ostatní veřejnost vždy hodinu před začátkem představení. Ke stému výročí vzniku samostatného Československa byla vyhlášena speciální kategorie – Stavba století Plzeňského kraje. Tou se veřejným hlasováním stal Zimní stadion Plzeň.

Město Plzeň do soutěže přihlásilo stavební úpravy Třemošenského rybníka. Realizace nové rekreační zóny v těsném sousedství městské zástavby byla nominována na titul v kategorii Sportovních a volnočasových staveb. „Na dosud nepřístupném severním břehu Třemošenského rybníka v Plzni vznikla vycházková cesta pro pěší, z níž je možno pohodlně sestoupit do vody ke koupání. Prudký svah na břehu rybníka byl zpevněn opěrnou zídkou, která plní protierozní funkci a navíc slouží k posezení s vyhlídkou na rybník,“ popsala Irena Tolarová z úseku koncepce zeleně Správy veřejného statku města Plzně (SVSMP).

Důvody, které vedly k rozsáhlé stavební úpravě, doplnil Richard Havelka, vedoucí úseku lesů zeleně a vodního hospodářství SVSMP: „Žulové terasové opevnění břehů brání dosavadnímu podemílání břehů a chrání tak les, vybudováním schodišť se zlepšila možnost vstupu do vody a nově vystavěná cesta vytvořila pohodlnější přístup ke Kamennému rybníku. Díky propojení obou rybníků byla zpřístupněna nová rekreační oblast, kterou dříve nebylo možné využít.“

Výstava všech 28 přihlášených staveb do soutěže putuje po celém Plzeňském kraji a má celkem šest zastávek. Dosud navštívila Kdyni, Planou a Klatovy, po Plzni zamíří do Dobřan a Dýšiny.

Stavbou roku se stalo KINONEKINO v Plané, kde vzniklo vícefunkční zařízení z objektu bývalého kina. Cenu poroty získala Smuteční síň v Plané. Martin Zrzavecký udělil Cenu primátora města Plzně historickému domu se Šenkem a restaurací Lékárna na plzeňském náměstí Republiky.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak