Čtvrt století spolupráce mezi Veenendaalem a Olomoucí bylo tématem víkendových oslav v nizozemském městě. Ve Veenendaalu se do připomínkových akcí zapojili jak představitelé tamní radnice, tak lidé z nadace Stichting Stedeband Veenendaal – Olomouc a představitelé mnoha veřejných institucí a škol. Z Olomouce do sympatického města poblíž Utrechtu dorazila početná delegace i s připraveným kulturním programem.
„Vážíme si tohoto partnerství, které trvá čtvrt století a po celou dobu se ukazuje jako živý svazek, který přináší mnoho konkrétních plodů v podobě spolupráce škol, kulturních organizací i našich radnic. V Olomouci také nezapomeneme na to, že Veenendaal byl v roce 1997 první, kdo našemu městu poskytl významnou materiální a finanční pomoc po ničivých podvodních,“ uvedl primátor Antonín Staněk na slavnostním večeru v divadle De Lampegiet. V průběhu večera se nizozemskému publiku představila olomoucká kapela Bluesberg, flétnový soubor ZUŠ Žerotín Silver Lines, veenendaalský Big Band či taneční představení v podání handicapovaných dětí. Olomoucké soubory sklízely velký aplaus, a když mladí flétnisté spustili oblíbenou skladbu Amsterdam, zpíval s nimi celý zaplněný sál.
V budově radnice byla za účasti autorů otevřena v sobotu výstava fotografií Jindřicha Štreita a Mileny Valuškové. V knihovně v objektu kulturního centra Kultuurfabriek se mohou od soboty návštěvníci podívat na Olomouc v grafikách a fotografiích žáků výtvarných oborů ZUŠ Miloslava Stibora. Zástupkyně Církevního gymnázia Německého řádu Pavla Svítková jednala o spolupráci s veenendaalskou střední školou Ichthus College a o připravované návštěvě nizozemských studentů v Olomouci, ředitelka Knihovny města Olomouce Lenka Prucková čerpala inspiraci od své kolegyně Mieke van Dijk. „Jejich pojetí knihovny je širší než naše, knihovna je ve Veenendaalu skutečným centrem vzdělávání v nejširším smyslu. Mají tady například i dobře vybavenou místnost pro pracovní výchovu, kde děti tvoří například předměty z 3D tiskárny či malé robotické hračky,“ uvedla ředitelka olomoucké knihovny Lenka Prucková s tím, že i v Olomouci bychom mohli leccos z nizozemské praxe aplikovat. Nizozemce zajímal i rozvoj Sluňákova – centra ekologických aktivit města Olomouce. K této ojedinělé instituci, kterou zastupoval ředitel Michal Bartoš, mají Veenendaalští mimořádný vztah; před lety totiž pomáhali s jejím zrodem.
V průběhu slavnostního večera si primátor Antonín Staněk, starosta Piet Zoon a předseda nadace Jos Schilte vyměnili jak poděkování, tak i originální dárky. Za Olomouc to byla velká keramická želva, připomínající motivy Ariónovy kašny na Horním náměstí. Autory želvy jsou klienti topolanského DC 90 o.p.s., což mimochodem Nizozemce velmi potěšilo. „Želva je symbolem dlouhověkosti, berte ji tedy jak symbolické vyjádření přání, aby dlouhá léta trvalo i partnerství mezi Olomoucí a Veenedaalem,“ vysvětlil primátor Antonín Staněk. Nizozemský starosta Piet Zoon pak ocenil vedoucí oddělení zahraničních vztahů Soňu Horkou za její dlouholeté zásluhy o rozvoj spolupráce a dekoroval jí pamětní medailí. Hlavním tlumočníkem pro olomouckou výpravu byl Milan Kříž, pedagog z Katedry nederlandistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého, asistovaly mu dvě studentky téhož oboru.