Search
Close this search box.

V nemocnici Ústí nad Orlicí si připomenou správné mytí rukou

Nemocnice Pardubického kraje ve čtvrtek 3. května 2018 v rámci Dne hygieny rukou nabídne instruktáž správného mytí rukou.

Čistota – půl zdraví. Klišé, v němž je však zakotvena hluboká pravda. Špinavýma rukama se přenáší až 80 procent infekčních onemocnění, jak uvádí Světová zdravotnická organizace. Proto každoročně na tuto závažnou problematiku upozorňuje prostřednictvím kampaně nazvané „Zachraň život – umývej si ruce“. Její součástí je Světový den hygieny rukou, který připadá na 5. května. Již tradičně se k němu připojuje i Nemocnice Pardubického kraje. Ve čtvrtek 3. května nabídne osvětovou akci pro veřejnost i vlastní personál ve všech pěti svých zařízeních.

„Správně umyté a v čistotě udržované ruce jsou klíčovým preventivním opatřením proti přenosu mnoha infekčních onemocnění. Může se jednat o hepatitidu typu A, úplavici, virové průjmy a mnoho dalších místních, či systémových infekcí.“ upozornil ústavní epidemiolog Nemocnice Pardubického kraje Milan Bořek a dodal: „Jejich původci se nacházejí na předmětech, kterých se denně dotýkáme. Ať to jsou zábradlí, madla v autobusech, kliky u dveří, držadla nákupních vozíků, nebo třeba počítačové klávesnice ale zejména zařízení WC. Je potřeba mít na paměti, že bychom si po jejich použití, a to zejména před jídlem, měli správně umýt ruce. Tam, kde to není možné, můžeme použít kapesní balení alkoholové dezinfekce na ruce. Chráníme tak nejen sami sebe, ale chráníme se i navzájem.“

Nemocnice Pardubického kraje připomene zásadní význam hygieny rukou při osvětové akci. Ve čtvrtek 3. května nabídne instruktáž správného mytí a dezinfekce rukou. Bude probíhat od 9.00 hodin po celé dopoledne ve všech pěti nemocnicích v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli, Svitavách a Ústí nad Orlicí. Návštěvníci mohou získat řadu důležitých informací týkajících se správné hygieny rukou a odnést si informační letáky. Zároveň si veřejnost může vyzkoušet speciální dezinfekční prostředky a ověřit si čistotu svých rukou pod ultrafialovým lampou v tzv. black boxu.

Den hygieny rukou v Orlickoústecké nemocnici
čtvrtek 3. května 2018 od 9.00 do 12.00 hodin a od 13.00 do 14.00 hodin v pavilonech B a H

„Každoročně se tato akce těší velkému zájmu veřejnosti, což je pozitivní. Hygieně rukou věnuje naše společnost trvale zvýšenou pozornost. Můžeme se tak s návštěvníky podělit o naše zkušenosti a zvýšit jejich informovanost. Je to velice důležité, protože správné mytí rukou je jeden z nejlehčích způsobů, jak zabránit vzniku řady nemocí,“ řekla manažerka ošetřovatelské péče Nemocnice Pardubického kraje Gabriela Medunová.

Den hygieny rukou a s ním spojená osvětová kampaň však není určena výhradně pro laickou veřejnost. Přestože jsou zdravotníci pravidelně školeni v technikách mytí rukou, jejich dezinfekci a používání ochranných rukavic v různých situacích, připomenutí pravidel správné hygieny je zaměřeno i na ně. „V nemocničním prostředí se mohou vyskytovat původci infekčních onemocnění s vysokou rezistencí proti antibiotikům. Péčí o naše ruce před nimi chráníme sebe, a pokud jsme zdravotníci, tak i pacienty a jejich blízké. To je důvodem, proč je potřebné si všechny zásady hygieny rukou opakovaně připomínat,“ uvedl ústavní epidemiolog Bořek.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient