Search
Close this search box.

V Nemocnici Na Bulovce provedli unikátní zákrok. Zároveň však porušili zákon o zadávání veřejných zakázek

Zaměstnanci pražské Nemocnice Na Bulovce mají v následujících dnech dvě velká témata na hovor. Po auditu, který nařídilo ministerstva zdravotnictví, se zjistilo pochybení při veřejných zakázkách za zhruba 800 milionů korun. Naopak skvělou zprávou je provedení unikátního zákroku u desetiletého chlapce.

Ministerstvo zdravotnictví už podalo trestní oznámení na nemocnici kvůli nehospodárnému uzavírání smluv s První chráněnou dílnou podnikatele Tomáše Horáčka. Ten už je od června obviněn i s bývalou ředitelkou nemocnice Andreou Vrbovskou. Policie je stíhá za korupci a manipulaci se zakázkami ve zdravotnictví.
„Předpokládaná hodnota zakázek se často velmi shoduje s finální vysoutěženou cenou. Rozdíly jsou marginální, někdy jenom desítky korun. Z toho důvodu je tam podezření, že cena byla takto cíleně nastavena,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Vše mělo být směřováno k tomu, aby se zakázka dostala právě k firmě První chráněná dílna. Ministr Vojtěch upozorňuje i na to, že nemocnice vůbec nezjišťovala, zda jsou výdaje přiměřené, navíc neprováděla řídící kontrolu, i když jí to ukládá zákon o finanční kontrole. Problémem je také obchodní propojení zaměstnanců nemocnice s dodavatelem.

První chráněná dílna má však smlouvy i s dalšími pražskými nemocnicemi, takže ministr Vojtěch si od nich vyžádal smlouvy a zakázky, které souvisí s touto firmou. „Zjistili jsme, že smluvní vztahy s těmito společnostmi má řada našich nemocnic, což je samozřejmě znepokojující. Požádali jsme je proto, aby do konce listopadu všechny tyto smlouvy zhodnotily, zda jsou ekonomicky výhodné, zda tam proběhla řádná soutěž v souladu se zákonem, a pokud ne, tak aby je přesoutěžily,“ uvedl ministr Vojtěch.

Úžasnou zprávou, co se týká Nemocnice Na Bulovce, je to, že se lékařům povedlo desetiletému chlapci voperovat úplně nový typ rostoucí endoprotézy kolenního kloubu.
Letos v červnu si malý Samuel stěžoval na bolesti kolene. Po různých vyšetřeních se zjistilo, že tam má kostní nádor. V tu chvíli bylo nutné rychle zareagovat a nádor odstranit. Voperovali mu tak endoprotézu kolenního kloubu, která je unikátní v tom, že poroste současně s chlapcem. Speciální náhrada se totiž může postupně prodlužovat.
Dříve se při podobných problémech musela rána vždy znovu otevřít a endoprotézu bylo nutné protahovat pomocí šroubů. Nyní stačí přiložit k noze speciální přístroj a pomocí voperovaného čidla se implantát sám mírně vysune o požadovanou délku.
Chlapec však zároveň prochází i chemoterapií.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient