V muzeu vyráběli mýdlo a prací louh

Městské muzeum v Ústí nad Orlicí připravilo první dubnovou sobotu dílnu zaměřenou na výrobu mýdla, pracího louhu a praní podle starých postupů. Návštěvníci měli možnost seznámit se s postupem výroby mýdla ze sádla nebo s bylinkami.

Kromě toho zjistili jak vznikal tzv. prací louh, k jehož výrobě se používá popel a voda. Nakonec nechyběly ukázky praní a vysvětlení jak se v minulosti pralo. K vidění byly valchy, mycí souprava, prací zvon a nástroje potřebné k výrobě mýdla.

Další podobnou dílnu plánuje muzeum na 16. června. Připraveno bude vše kolem provaznictví.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.