V mázhauzu plzeňské radnice probíhá výstava připomínající sté výročí narození generála Miroslava Štandery

V mázhauzu plzeňské radnice začala v pondělí 1. října výstava připomínající život válečného letce a brigádního generála Miroslava Štandery k jeho nedožitým stým narozeninám. Součástí expozice je i výstava Plzeňští letci v boji za svobodu 1939 až 1945. Oboje si lidé mohou prohlédnout do 16. října 2018.

Vernisáže se za město Plzeň zúčastnil první náměstek primátora Martin Baxa, náměstek primátora Petr Náhlík, senátor a starosta druhého městského obvodu Ludvík Aschenbrenner a další hosté včetně dcery generála Štandery Miroslavy Vojtové. Miroslav Neumann z Aeroklubu Plzeň – Letkov při zahájení výstavy připomněl, že generálu Štanderovi bude v pátek 5. října, tedy v den jeho nedožitých stých narozenin, odhalena v Plzni pamětní deska na domě v Božkovské ulici 43.

Miroslav Štandera se narodil 5. října 1818 v Praze, ale mládí s rodiči a čtyřmi sourozenci prožil v Dobrušce. Do československého vojenského letectva vstoupil dobrovolně v roce 1936. Za války létal ve Francii i Velké Británii. Po událostech v roce 1948 uprchl z Československa zpět do Anglie, kde ve službách RAF působil ještě sedm let. Do Plzně se vrátil v roce 1994. Zapojuje se do Svazu letců ČR v Plzni, Československé obce legionářské a stává se čestných členem Aeroklubu Plzeň – Letkov. V roce 2007 obdržel čestné občanství města Plzně. Zemřel 14. února 2014 ve věku 95 let.

Výstava Plzeňští letci v boji za svobodu 1939–1945, jejich spojenci a soupeři. Třicet panelů obsahuje životopisné údaje a fotografie 81 plzeňských letců, účastníků boje za svobodu a informace o jejich spojencích a soupeřích. Rozsáhlé podklady k panelům poskytli plzeňští letečtí historikové Ladislav Vitík, Hanuš Salz a Karel Foud, Muzeum RAF v Londýně ve spolupráci s Velvyslanectvím Velké Británie, Norské letecké muzeum ve spolupráci s Velvyslanectvím Norského království, Muzeum Luftwaffe ve spolupráci s Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo. Dobové fotografie rekonstruoval Jiří Plzák.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak