V Mariánské Týnici je k vidění výstava Na plzeňské paletě

Putovní výstava 76 malířských palet je od začátku května k vidění v kostele Zvěstování Panny Marie v Mariánské Týnici. Palety malovali či jinak výtvarně zpracovali především členové Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti, včetně plzeňských rodáků Jiřího Suchého a Jiřího Slívy. Vybrané palety byly nabídnuty v aukci a peníze budou věnovány na opravu vzácných barokních varhan v kostele sv. Barbory v Manětíně, jejichž druhá etapa restaurování proběhne v letošním roce. Slavnostního zahájení výstavy v Mariánské Týnici se zúčastnil první náměstek primátora Martin Baxa, jenž převzal nad celou výstavou záštitu.

Varhany v kostele sv. Barbory v Manětíně jsou jediný nástroj od slavného barokního varhanáře Leopolda Spiegela, které se dochovaly v původním stavu. Byly postaveny v roce 1721. Jejich jedinečnost spočívá v tom, že nebyly nikdy přeladěné, takže mají stále autentický zvuk. Nástroj s původním barokním zvukem se již jinde v České republice nenajde, všechny ostatní varhany byly v průběhu let postupně přelaďované na hudební standardy doby.

Výstava Na plzeňské paletě v Mariánské Týnici potrvá do 24. června. V srpnu bude k vidění v kostele sv. Barbory v Manětíně, poté v kostele sv. Petra a Pavla v Plané u Mariánských Lázní a od září do listopadu budou palety vystaveny v budově ČSOB na Americké třídě v Plzni a v Českém rozhlasu Plzeň.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient