Návrat vlka na české území je vnímán, především ochránci přírody a celkově milovníky divokých zvířat, velmi pozitivně. Výskytu vlka nefandí jenom kvůli vlastnímu potěšení z přítomnosti tohoto po desítky let u nás nezaznamenaného zvířete, ale také vnímají, že vlk může být přínosem pro naši krajinu. Ochránci přírody si myslí, že vlci pomohou např. regulovat přemnožená zvířata, jako jsou třeba divoká prasata, s kterými jsou v posledních letech velké problémy. Věří tomu, že vlci jsou schopni přežívat i v hustěji osídlených krajinách. Navíc dodávají, že je nepravděpodobné, aby vlk napadl člověka.
Jiný pohled na návrat této divoké šelmy do našich krajin mají majitelé ovcí. Stát už jim musel několik vyplácet kompenzace za zabité ovce, což měli na svědomí právě vlci. Poslední případy se staly především na Kokořínsku a v okolí Máchova kraje. Podle chovatelů z této oblasti není tato krajina uzpůsobena na to, aby zde mohli žít vlci, je zde nejenom hodně farmářů, ale také plno turistů.
Letos na začátku roku byl objeveny vlčí stopy i v Lužických horách. Letos se jedná o první pozorování vlka na Českolipsku.