Search
Close this search box.

V lomu Velká Amerika se konalo hasičské cvičení zaměřené na záchranu většího množství zraněných

Ve středu 2. května v dopoledních hodinách se ve vápencovém lomu Velká Amerika v katastru obce Mořina na Berounsku uskutečnilo rozsáhlé cvičení základních složek integrovaného záchranného systému Středočeského kraje zaměřené na záchranu většího množství zraněných osob.

Krátce před půl desátou byla na linku tísňového volání 112 ohlášena událost, při které v lomu došlo k pádu několika osob z výšky. Další osoby byly zraněny nebo natolik vysíleny, že nebyly schopny vlastními silami slézt. Operační důstojník podle poplachového plánu k události vyslal jednotky profesionálních hasičů ze stanic Řevnice a Beroun s lezeckými družstvy.

Při jízdě k zásahu bylo rozhodnuto, že část jednotek se čluny pojede do dolní části lomu a lezci se ke zraněným lidem slaní. Vzhledem k tomu, že podle oznamovatele čítala skupinka dvanáct osob, tak zdravotnická záchranná služba na místo poslala několik posádek svých záchranářů.

Po příjezdu do lomu bylo průzkumem zjištěno, že sedm osob je vysíleno, nejsou schopny se samy dál přesunout a bude nutné je s drobnějšími zraněními transportovat. Dva lidé byli nalezeni na protější skalním výběžku. U jednoho muže bylo podezření na poškození páteře, druhý měl zraněnou ruku, ale s drobnou dopomocí bude schopen slézt sám. Stejně tak další člen skupiny se dokázal dostat k záchranářům bez větších potíží. Poslední dvě osoby nejevily známky života.

U nich konstatovala lékařka zdravotnické záchranné služby vzhledem k charakteru zranění exitus. Následně byla obě těla ohledána a zadokumentována kriminální policii. Hasiči pomocí lezecké techniky a s využitím vakuových nosítek a transportních van spustili zraněné osoby do člunů, kterými je převezli na shromaždiště. Tam byli všichni ošetřeni a připraveni k transportu do nemocnice. Mezitím Policie ČR celou skupinu neukázněných amatérských lezců ztotožnila.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient