Search
Close this search box.

V liberecké městské galerii odstartovala výstava skla

Slavnostní vernisáží odstartovala v pátek 30. listopadu historicky třetí výstava v Malé výstavní síni naproti radnici. Expozice „Sklo a světlo“, kterou pořádá statutární město Liberec, prezentuje práce studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově. Nová městská galerie tak návštěvníkům představuje řemeslo, které proslavilo Liberecký kraj po celém světě.

V prostorách Malé výstavní síně bude až do 3. února 2019 k vidění ochutnávka všech výtvarných oborů sklářské školy – rytí skla, malování skla, broušení skla, design světelných objektů a sklo v architektuře. Podle kurátorky výstavy Jitky Mrázkové se mezi laickou veřejností stále málo ví, že sklářské školství má v České republice dlouhou historii a z hlediska sklářské výroby i výtvarné kultury má zásadní význam pro celý svět.

„Sklářská škola v Kamenickém Šenově má tradici sahající až do poloviny devatenáctého století a postupem času vychovala celou řadu významných sklářů, kteří reprezentují české sklo u nás i v zahraničí, jako jsou Vladimír Jelínek, Ladislav Oliva, Jan Novotný, František Janula, Jiří Šuhájek, Ivo Rozsypal, Vladimír Klein, František Janák, Stanislav Honzík, Martin Velíšek, Alena Matějková, Pavel Mrkus, Karolína Kopřivová-Jankovcová, Lada Semecká, Anna Polanská a další. Ostatně i vedení školy a pedagogický sbor tvoří špičkoví skláři a výtvarníci v čele s ředitelem školy Pavlem Kopřivou,“ vyjmenovala Jitka Mrázková.

Za město se slavnostní vernisáže zúčastnil náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr, který se o novou městskou galerii výrazně zasadil. „Návštěvníci Malé výstavní síně asi snadno pochopí, že i třetí výstavou si tak trochu testujeme, co všechno galerie unese jak v oblasti umělecké (výtvarný obor), v oblasti vlastní kapacity prostoru (typy a velikosti vystavených předmětů), tak ve svém lokálně-regionálním ukotvení. Je to součást přípravy dlouhodobého kvalitního dramaturgického plánu MVS. Po fotografii, malbě a drobných plastikách proto tentokrát návštěvníkům představíme užitné i umělecké sklo, což ve spojení s tradicí Kamenického Šenova výrazně přesahuje regionální dopad,“ komentoval Ivan Langr, který se spolu s kurátorkou výstavy Jitkou Mrázkovou a ředitelem sklářské školy Pavlem Kopřivou postaral o slavnostní zahájení výstavy.

Malá výstavní síň sídlí na náměstí Dr. E. Beneše 2/10 a pro návštěvníky je otevřena každý den mimo pondělí. Základní vstupné činí 20 korun, snížené polovinu (senioři nad 60 let, děti od 6 do 15 let, zdravotně postižení) a školní skupiny mají vstup zdarma. Volný vstup je možné využít také každý čtvrtek a při zakoupení jakékoli prohlídky realizované Městským informačním centrem Liberec.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient