Search
Close this search box.

V Krnově vyhlásili sbírku pro postiženého Tomáše

Město Krnov vyhlásilo sbírku Dobré srdce Krnova, jejíž součástí bude stejnojmenná jednodenní charitativní akce na Hlavním náměstí. Cíl je jediný. Získat dostatečný obnos, aby si mladý muž s postižením, Tomáš Kramný, mohl pořídit zařízení pro ovládání počítače očima, což mu pomůže v komunikaci s okolím.

„Pro zakoupení tohoto specializovaného zařízení je potřeba vybrat kolem sta tisíc korun. Soukromé osoby i firmy či instituce mohou zasílat své příspěvky od 1. července na účet sbírky číslo 115-7246540287/0100. Lidé budou mít možnost přispět také do pokladniček, které budou k dispozici na celodenní akci na Hlavním náměstí v sobotu 18. srpna,“ uvádí vedoucí odboru školství, kultury a sportu Pavlína Říhová.

Pravidla sbírky jsou přísná. Výtěžek musí být v plném rozsahu čerpán výhradně ke stanovenému účelu sbírky, v opačném případě bude postupováno podle zákona a vybraná částka skončí na účtu krajského úřadu. Platí také, že pokud by bylo sbírkou vybráno méně, než je potřeba, má pořadatel výši dorovnat tak, aby bylo možné zařízení zakoupit. „S tím samozřejmě počítáme, ale po zkušenostech z minulých dvou ročníků věřím, že se nám podaří potřebnou sumu vybrat. Rada města pro tento účel už vyčlenila z rozpočtu 20 tisíc korun a budeme hledat i další vhodné příležitosti pro sběr potřebných finančních prostředků,“ říká místostarosta Jan Krkoška.

Aby na charitativní akci Dobré srdce Krnova, která se na náměstí uskuteční 18. srpna, přišlo co nejvíce návštěvníků, chystají pracovníci odboru školství kultury a sportu společně s Městským informačním a kulturním střediskem Krnov zajímavý program. „Hlavním tématem bude sport. Návštěvníci si vyzkouší některé ze sportů jak ve virtuální realitě na Xboxu, tak ve skutečnosti, nebude chybět sportovní exhibice freestyle fotbalu, pro děti a nejmenší pak budou nachystány nafukovací atrakce, závodní dráha s autíčky, bungee trampolína, wipeout koule a další atrakce. K tomu zazpívá Burma Jones a možná i Thom Artway, ten ale ještě nepotvrdil účast. Pozvání od nás dostali také olympionici Jiří Magál a Bohdan Ulihrach,“ prozrazuje Aneta Janoušková z odboru školství, kultury a sportu.

Jak už bylo zmíněno výše, výtěžek sbírky je určen k zakoupení speciální pomůcky Tobii PCEye Go pro Tomáše Kramného, jemuž vážné zdravotní postižení neumožňuje komunikovat s okolím, přestože viditelně komunikovat chce. Pomůcka, kterou lze připojit ke každému počítači nebo tabletu, snímá pohled uživatele a ten tak může využívat všech funkcí daného zařízení. Její součástí je i komunikační program, který má pomoci Tomášovi využívat mnohem širší spektrum slov.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient