Search
Close this search box.

V Kramolíně se někdo vloupal do rekreační chaty, policie po zloději intenzivně pátrá

Policisté z obvodního oddělení Pacov pátrají po neznámém pachateli, který se v době od 13. do 20. září vloupal do rekreační chaty v katastrálním území obce Kramolín na Pelhřimovsku. Pachatel se do prostor samotné chaty dostal vylomením okenice a následným vyhnutím železné západky. Z rekreačního objektu poté odcizil motorovou pilu, pětilitrový kanystr s benzínem a přenosné rádio, čímž majitelce objektu způsobil škodu ve výši necelých pěti tisíc korun. Přivolaní policisté místo trestného činu ohledali, zajistili stopy a následně ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a porušování domovní svobody, za které pachateli v případě jeho dopadení hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

Dopadení pachatele je v případě vloupání do jakéhokoliv rekreačního objektu velmi obtížné, neboť majitelé často vloupání či krádež zjistí až po delší době. Vlivem časové prodlevy dochází k poškození anebo k naprostému znehodnocení některých stop, které by policisty mohly zavést k domnělému pachateli. Práci policistům znesnadňuje také to, že se v rekreačních oblastech a chatových lokalitách pohybuje menší množství osob, které by se mohly stát svědky vloupání a poskytnout tak policistům důležité informace.

Majitelům chat proto policie doporučuje, aby v rekreačních objektech nezanechávali v době nepřítomnosti cenné věci. Je vhodné objekt zabezpečit elektronickým zabezpečením a mechanickými zábrannými prostředky jako jsou například bezpečnostní zámkový systém, mříže nebo uzamykatelné okenice. Není dobré nechávat si u rekreačního objektu viditelně žebřík. Uklizené by měly být také všechny věci, které by pachatel mohl při násilném vniknutí do objektu použít. Jedná se především o sekyry a další nářadí či předměty, které je možné využít k páčení.

Je vhodné rekreační objekt i v zimních měsících nepravidelně navštěvovat. Uklizený sníh budí zdání pobytu majitele v objektu. Dále je vhodné všímat si pohybu podezřelých osob a vozidel v chatových oblastech.

Pokud dojde k vloupání do rekreačního objektu je pro policisty důležité, aby majitel nevstupoval dovnitř a tuto věc neprodleně oznámil policii. Vhodné je také pořídit si fotodokumentaci cenných věcí. Policisté ji poté mohou využít při pátrání a identifikaci odcizených předmětů.

Policisté v rámci běžného výkonu služby v chatových oblastech provádějí v průběhu celého kalendářního roku nepravidelné preventivní kontroly. V zimních měsících jsou pak tyto kontroly častější a intenzivnější a jsou do nich nasazování i policejní psovodi.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient