V Krajské zdravotní přednášel přední český nefrolog Ondřej Viklický

Další z řady přednášek cyklu „Osobnosti české medicíny“ připravil Vzdělávací institut Krajské zdravotní, a. s., a Klinika anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Projekt již dva roky umožňuje především mladým lékařům načerpat v krátké době mnoho poznatků a informací od těch nejlepších, kteří v České republice v různých medicínských oborech působí. Minulý měsíc do Ústí nad Labem přijel přednosta Kliniky nefrologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc.

„O transplantaci ledvin lékaři už něco vědí a slyšeli, ale jaké jsou limity pro transplantace, řada lidí netuší. A právě to je jedním z témat přednášky. Chci jim ukázat, že pro transplantaci dnes už moc limitů není a že se dá indikovat k transplantaci celá řada pacientů, u nichž se před deseti lety o ní vůbec neuvažovalo. Chci ukázat technologické postupy k tomu, aby transplantace byly úspěšné, a základní data o transplantologii v České republice,“ přiblížil na úvod profesor Viklický.

Prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., po absolvování Fakulty všeobecného lékařství UK v Praze v roce 1991 nastoupil jako lékař na III. interní výzkumnou základnu IKEM. V letech 1997 – 1998 absolvoval stáž v transplantační laboratoři na univerzitě v německém Essenu. Od roku 2007 je přednostou Kliniky nefrologie v IKEM, od roku 2005 zde rovněž působí jako vedoucí Transplantační laboratoře. Je členem výboru České nefrologické společnosti a zakládajícím členem pracovní skupiny ERA/EDTA, aktivně se účastní domácích i zahraničních kongresů, je autorem několika monografií a publikuje desítky odborných článků.

Ledviny se v Česku transplantují už více než padesát let a jsou zde nejčastěji transplantovaným lidským orgánem. Dnes se jej každoročně dočká kolem pěti set pacientů, přičemž čekací doba se pohybuje kolem jednoho roku.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient