Search
Close this search box.

V Knihkupectví a antikvariátu Fryč pokřtili knihu o bývalém starostovi Kostkovi

Slavnostní křest českého vydání knihy o posledním přednacistickém starostovi Liberce Karlu Kostkovi se uskutečnil v úterý 2. října v Knihkupectví a antikvariátu Fryč. Jedním z Kmotrů knihy, která vychází symbolicky při příležitosti letošního 100. výročí vzniku samostatného Československa, se stal náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr. Město Liberec podpořilo vydání knihy příspěvkem ve výši 100 tisíc korun.

„Knihu o Karlu Kostkovi chápu jako důležitý příspěvek k objektivní diskuzi o jedné z kapitol historie města, o níž se zatím veřejně příliš nemluvilo. Přitom Kostka – sice národností Němec, ale přesto byl odpůrcem nacistů a stoupencem Československé republiky. Na vlastní minulost nemůžeme rezignovat, musíme o ní hovořit,“ komentoval publikaci náměstek primátora Ivan Langr. Slavnostního křtu se zúčastnila také autorka německy psaného originálu, švýcarská historička Susanne Keller-Giger, regionální historik Ladislav Smejkal a člen Sdružení historiků ČR Jiří Bartoloměj Sturz.

Kniha „Karl Kostka a Německá demokratická svobodomyslná strana v Československu před druhou světovou válkou“ je monografií o Karlu Kostkovi (1870 – 1957) a tehdejší politické straně Deutsche Demokratische Freiheitspartei, které předsedal. Kostka, který byl v období 1929 – 1938 libereckým starostou, se během celé své politické dráhy vytrvale snažil o podporu Československé republiky a o zlepšení spolupráce mezi českými a německými demokratickými silami. Kvůli svým příznivým postojům k Československu se před válkou ocitl na černé listině a nakonec byl z Liberce vyštván henleinovci. Jako Němec neunikl Karl Kostka ani divokým událostem roku 1945, kdy neznámý vrah zastřelil jeho ženu Luisu. Se svými dvěma dětmi pak žil izolovaně a téměř zapomenut v Praze, a to až do svého skonu v roce 1957.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient