Search
Close this search box.

V Klaudiánově nemocnici stále stoupá zájem o canisasistenci

V roce 2011 obohatily projekt dobrovolnictví v Klaudiánově nemocnici první čtyři canisterapeutické týmy. Jen o rok později jich bylo patnáct! Nemocnice v počátcích úzce spolupracovala na výcvicích se sdružením Agility MB vedené dobrovolnicí Miroslavou Vrabcovou. O návštěvy psů u pacientů je dnes obrovský zájem. Chlupáči dokáží vykouzlit úsměv na tváří nejen seniorům a nejmenším pacientům, ale i personálu.

Pes pro tuto terapii musí být speciálně vycvičený a připravený. O vhodnosti psa nerozhoduje rasa, ale radost zvířete z kontaktu s lidmi, dobrý zdravotní stav a platné očkování. „Do naší nemocnice dnes aktivně docházejí čtyři týmy. Převážně působí na chirurgickém, interním a dětském oddělení nebo v dětském centru. Pořádáme i jednorázové akce ve zmíněném v dětském centru nebo v léčebně dlouhodobě nemocných na Celně,“ prozradila koordinátorka dobrovolníků Magda Beranová.

Přínosem canisterapie z pohledu canisterapeuta je skvělý pocit přinášet radost pacientům i personálu, zlepšení nálady, zmírnění stresu nebo rozdávání radosti. ,,Dělá mi velkou radost, když vidím, jak jsou pacienti i personál nadšení, a Charlie se vždycky neuvěřitelně těší a už když zastavíme na parkovišti u nemocnice, tak mě táhne, aby co nejdříve byl na oddělení a mohl se se všemi pomazlit a předvést co umí a dostal za to nějaký pamlsek nebo piškot. Pro spoustu pacientů je to pak příjemné rozptýlení, pobavení a odreagování se, takže zapomenou na své bolesti a trápení a i personál se vždycky rozveselí, když na oddělení přijdeme,“ prozradil dobrovolník Boris Vršický, který patří se svým psem Charliem k oceňovaným dobrovolníkům.

Klaudiánova nemocnice má také nově sponzora canisasistenčních týmů.Veterinární klinika BONAVET se rozhodla podpořit tento projekt. „Zastáváme názor, že podpora charity a občanských aktivit by měla patřit ke standardu chování firem, ale vlastně i každého z nás. Canisterapeutický tým působící v Klaudiánově nemocnici si pozornost určitě zaslouží. Je fajn, že jsou majitelé, kteří prostřednictvím svého zvířete chtějí přinášet radost a pomoci druhým. Správně vedená a cílená canisterapie má v léčbě lidských pacientů určitě svůj význam. Byla by škoda ji tam, kde může pomoci, nevyužívat,“dodává Lubomír Tíkal, majitel veterinární kliniky BONAVET.

Jako odborník se Tíkal neobává nebezpečí během této terapie. „Psi i jejich majitelé jsou pravidelně přezkušováni, vzdělávají se a provádějí terapii pod dohledem personálu tak, aby byla pro pacienty co nejvíce přínosná. Zvíře by mělo být pod pravidelným veterinárním dohledem, očkované a ošetřené proti parazitům. Fenky z hygienických důvodů v době hárání na terapie nechodí. Zvíře klienty navštěvuje pouze pokud je zcela zdravé a v odpovídající fyzické a psychické kondici. Myslím, že se všichni snaží, aby bylo jakékoli nebezpečí minimalizováno,“ uvedl Tíkal.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient