V Jihomoravském kraji startuje rozvoj elektronického odbavování cestujících

Ve středu 3. října 2018 předseda a místopředseda představenstva společnosti KORDIS JMK, a.s. podepsali smlouvu se společností Herman systems s.r.o. o dodávce 1000 kusů palubních počítačů pro regionální a vybrané městské autobusy Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje.

Tyto palubní počítače by měly do provozu IDS JMK přinést zcela novou kvalitu – mimo jiné umožnit zobrazení návazných spojů v následujících stanicích on-line, zajistit automatickou kontrolu polohy vozidla a její předávání do Centrálního dispečinku IDS JMK, zjednodušit prodej jízdenek řidičům, ale především umožnit zakoupení jízdenky bankovní kartou a rychlejší a pohodlnější kontrolu platnosti předplatní jízdenky přiřazené k bankovní kartě.

Palubní počítače jsou pořizovány do majetku krajského koordinátora KORDIS JMK s příspěvkem až 85 % z evropských strukturálních fondů. Jejich zakoupení předfinancoval Jihomoravský kraj a Statutární město Brno. Celkový objem zakázky činí 57 mil. Kč vč. DPH. KORDIS JMK bude jednotlivá zařízení vlastnit a zapůjčovat dopravcům provozujícím regionální a městské linky IDS JMK, přičemž 100 kusů je vyhrazeno pro autobusy brněnského dopravního podniku. Zařízeními budou vybaveny i autobusy dopravců provozujících 8 dalších městských doprav v rámci IDS JMK.

Pořízení pokladen a jejich centrální evidence, správa, nahrávání a stahování dat umožní zavedení moderních způsobů odbavení cestujících. Především bude možné do celého kraje rozšířit systém elektronických předplatních jízdenek vydávaných zatím jen pro Brno k bankovní kartě. Cestující z celého kraje si budou moci přes e-shop KORDISu koupit nebo obnovit elektronickou šalinkartu a nebudou muset chodit na předprodejní místo. Při kontrole u řidiče pak jen předloží bankovní kartu. Na tu se ale nic nenahrává, veškerá data budou evidována centrálně KORDISem.

Pozitivní změnu pocítí i cestující s jednorázovými jízdenkami. Ti budou moci za jízdenku v autobuse zaplatit bezhotovostně bezdotykovou bankovní kartou. Po vybavení vozidel Dopravního podniku města Brna a vlaků či železničních stanic potřebným vybavením pak bude možné zavést i elektronické jednorázové jízdenky. Cestující za ně zaplatí bankovní kartou, kterou se budou při dalších kontrolách prokazovat, nebudou už vůbec potřebovat papírovou jízdenku.

Dodávka a instalace nových palubních počítačů bude trvat několik měsíců. Nejde o hotový, okamžitě použitelný výrobek. Potřebný ovládací software bude vyvinut přesně na míru potřebám IDS JMK. Spuštění systému do zkušebního provozu očekáváme na podzim příštího roku.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak