V Jihočeském kraji se pozvolna rozjíždí projekt „Seniorská obálka“

Seniorská obálka je projekt, který se pozvolna rozjíždí v Jihočeském kraji, byl představen široké veřejnosti prostřednictvím zástupců médií na tiskové konferenci v pondělí 26. listopadu 2018. Jedná se o obálku výrazné reflexní červené barvy, která se bude prostřednictvím složek IZS distribuovat po dobu několika let do domácností převážně osaměle žijících seniorů.

Obálka obsahuje tiskopis určený lidem staršího věku, především pak těm, kteří žijí osamoceně, nebo hůře komunikují či se již plně neorientují v reálném čase. Seniorská obálka má za cíl pomoci v tísni, v ohrožení zdraví, či života. Může pomoci především záchranářům a policistům, kteří zasahují u seniora, který není schopný sdělit potřebné údaje.

Tiskopis či informace, které senioři (i za pomoci příbuzných nebo svého praktického lékaře) vyplní do karty v obálce, pomohou všem, například kontaktovat příbuzné a sdělit jim co se seniorovi stalo. Senioři vyplní základní údaje o svých alergiích, nemocech, lécích (včetně dávkování) i kontakty na své blízké osoby a praktického lékaře. Údaje pak budou umístěny na viditelném místě v bytě (na dveřích lednice nebo vnitřní straně vchodových dveří) v reflexní červené plastové obálce tak, aby si jich záchranáři i policisté všimli a mohli s údaji pracovat.

Zájemci mohou obálku získat buď z rukou policistů preventistů na jednotlivých okresech, nebo cestou koordinátorky projektu paní Aleny Bártíkové po objednání emailem. Informace či formulář je také možné stáhnout z portálu http://socialniportal.kraj-jihocesky.cz/?seniorska-obalka.

Zatím proběhlo první kolo přímé distribuce, a to 26. 11. 2018 v rámci kulatého stolu Prevence v seniorském věku. Další přímá distribuce bude probíhat průběžně po všech okresek Jihočeského kraje, a to prostřednictvím policejních preventistů z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie ČR, dle zájmu obcí či organizací i jednotlivců, také například při policejních besedách se seniory.

V příštím roce je počítáno s dalším „dotiskem“ Seniorské obálky pro všechny zájemce. Uvedený kontakt slouží pro bližší informace a objednávky kompletní sady Seniorské obálky: tiskopis, plastovou obálku a klips.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.