XXIV. slavnosti Adama Michny z Ottradovic začnou už v pátek

Rok 2018 se hemží „osmičkovými výročími“, které byly vždy pro český stát osudové, i ostudové… Právě v divokém roce 1618 je Adam Michna z Ottradovic zmiňován jako mušketýr jindřichohradecké domobrany na straně stavovské. Přesto (snad za studií v zahraničí?) prožil vnitřní opravdovou konversi ke katolické církvi.

I na jeho torsovitě dochovaném díle vidíme, že to byl cit hluboký, z některých českých písní pak poznáváme, v jakém „Labirynthu“ se český vlastenec 17. století musel motat, aby třeba „jen“ přežil… Tím spíše, že právě v neděli 16. září má svátek Svatá Ludmila – Lidu milá, tedy česká patronka a „Bába Svatého Václava“, by se vedení města rádo na 24. Slavnostech Adama Michny z Ottradovic tentokrát zaměřilo na české vlastenectví v kulturním kontextu tehdejší Evropy. Pro své druhé jméno Adam Václav Michna, rytíř z Ottradovic asi pociťoval i jiný než nutný nudný vztah ke svému patronu, což lépe vyrozumíme i z dalších Svato-Václavských a Svato-Ludmilských písní, které se nám dochovaly v Kancionálu CAPPELLA REGIA MUSICALIS Michnova pokračovatele Karla Václava Hollana Rovenského (1644-1718), který nám vlastně Michnovo písňové dílo nedlouho po jeho smrti bez přehánění zachránil a rozšířil do obecného povědomí. Protože 27. února 2018 se vzpomínalo na výročí Hollanova úmrtí, bude se program jemu a i Michnovým písním v Hollanově edici pečlivěji věnovat.

Michna i Hollan byli vynikající básníci, varhaníci, skladatelé. Zatímco se Michna šikovně zaměřil na obchodování s vínem, Hollan se – až naivně poctivě – věnoval i řadě dalších uměleckých forem. Jeho úpravy Michnových písní jsou pak „praktické“ i pro naše dnešní používání, dosud se jim vlastně ani editorsky, ani slovesně, ani musikologicky nikdo dobře nevěnoval. Vzhledem k tomu, že Michna je dosud asi nejvýznamnějším jindřichohradeckým rodákem a nějaká „náplast“ ve formě koncertu nás nevyplatí z vlastenecky povinné úcty k jeho geniální osobnosti, vzhledem k tomu, že podobně svízelný osud stíhá i odkaz Hollanův, chtějí se jindřichohradečtí v roce 2018 věnovat opět neprávem pozapomenutému dědictví, které právě teď a zde tvoří národ. Neboť národ bez minulosti a znalosti svých kořenů není národem…

Na Michnovských Slavnostech proto ve dnech 14. – 16. září 2018 zazní kromě tradičního „Michnova Requiem za Michnu“, pátečního večerního koncertu věnovaného osobnosti Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic a jeho hudební cestě světem, sobotního odpoledního „Michnovského (hudebního) Jarmarku“, večerního „Convivia“ a slavné nedělní Mše sv. s procesím právě i Michnovy skladby z edice a úpravy Hollanovy (1693).

Organizátoři by opět rádi pokročili v „mapování“ a „srovnávání“ díla významných Michnových kolegů, jako jsou Tarquinio Merula, Alberik Mazák, Jainrich Franz Ignaz Biber. Merulova variační Mše nad basem slavné „L´Aria di Ruggiero“ je tak vlastně i letošní světovou premiérou, ukázkou toho, co Michna ze světové muziky znal, a jak na ni reagoval. Rádi by přispěli svou troškou do pětiletého projektu, kterým se naše země chystá na 1100té výročí smrti Svaté Ludmily v roce 2021. Právě jí se může – slovy Michny – připsat všechna sláva Svatého Václava. Tehdejší i dnešní, i naše budoucí, chceme-li být kulturní…

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.