V Jezuitském sklepě se konal Staroměstský den vína

Jak se již stává tradicí, první říjnová sobota byla v Jezuitském sklepě věnována vínu, členové Klubu přátel vína tam totiž připravili v pořadí čtvrtý Staroměstský den vína.
Od rána byl sklep otevřen pro účastníky akce Na kole vinohrady při symbolickém podzimním uzavírání cyklostezek. Jezuitský sklep je průsečíkem několika cyklo i pěších tras a letos i díky krásnému počasí dorazilo rekordních několik stovek účastníků, kteří ochutnali vína členů staroměstského spolku vinařů, prohlédli si Jezuitský sklep i s odborným výkladem o jeho minulosti, který fundovaně připojil pan Radoslav Malina a nenechali si ujít vyhlídku z kostelní věže.

V pět hodin se pak sklep začal plnit návštěvníky večerní části Staroměstského dne vína. Členové spolku jako vždy pozvali také všechny staroměstské vinaře, kteří přispěli vzorky do přichystaného volného koštu. Letošní rok se podařilo shromáždit rekordních 93 staroměstských vzorků, což svědčí o vzestupu vinařství ve Starém Městě. Sklep se rychle plnil a po úvodní skleničce se již všichni těšili na řízenou degustaci vinařství Skalák z Ježova. Toto vinařství bylo vybráno na základě jeho vynikajících výsledků při staroměstském koštu vín.
Vinařství představil somelier Pavel Krakovič, který poutavou i odlehčenou formou prezentoval 11 přichystaných degustačních vzorků, za což mu byl odměnou potlesk zaplněného sklepa. O tom, že vína tohoto vinařství ve Starém Městě chutnala, svědčí i následný prodej mnoha desítek lahví, který členové spolku zajistili. Pro odborníky v řadách návštěvníků byla v katalogu připravena kompletní analytika podávaných vín.

Po ukončení řízené degustace se návštěvníci vrátili k degustaci staroměstských vín.

Ke koštování jako vždy skvěle hrála cimbálka Jaroslava Čecha a protože při sklence dobrého vína čas rychle běží, poslední spokojení návštěvníci odcházeli až po půlnoci, myšlenku celého dne, zasvěcenému vínu, se tedy podařilo beze zbytku naplnit.

„Jsme rádi, že i v silné konkurenci ostatních kulturních akcí, na které byl první říjnový víkend velmi bohatý, si k nám návštěvníci cestu našli, motivuje nás to při přípravě dalšího ročníku. Určitě by také nebylo možné akci uspořádat bez výrazné podpory města Staré Město, velice si vážíme a děkujeme všem místním vinařům za poskytnuté vína, jsme rádi, že si akci vzali za svou a pravidelně ji vzorky obesílají. Jménem všech členů našeho vinařského spolku chci také poděkovat našim pomocníkům, brigádníkům a rodinným příslušníkům, kteří nám akci pomáhají uspořádat. Patří se poděkovat i MIC Uherské Hradiště, jako pořadateli akce Na kole vinohrady.

Milovníky vína bych rád v předstihu pozval na 11. května 2019 na jubilejní desátý Staroměstský košt vína, návštěvníky bude čekat řada výročních bonusů “ uzavírá Dalimil Vrána z pořádajícího Spolku přátel vína.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.