V Jablunkově zpřístupní na jeden měsíc historické katakomby

Pod Starým klášterem v Jablunkově se našly historické chodby, které mohou být součástí daleko většího souboru katakomb. Podle mnoha legend jsou pod Jablunkovem vytvořeny unikátní stavby, které propojují vybrané historické domy a některé další objekty.

Vše bylo dlouhá léta považováno jen za smyšlené příběhy. Jen tu a tam se objevila zpráva, která zmiňovala jejich existenci. Ve Starém klášteře, kde v současnosti sídlí Světové Muzeum a Knihovna Bible, se však našly důkazy, že unikátní historické podzemí může v Jablunkově opravdu být.

Spolek I4U, který se postupně snaží klášter zrekonstruovat a zpřístupnit veřejnost, již delší dobu získává zajímavé indicie, které více či méně potvrzují jednu z jablunkovských legend. Ta uvádí, že v části Jablunkova a blízkém okolí existuje unikátní systém podzemních chodeb.

Již několik měsíců se proto spolek snaží získávat co nejvíce informací, historických záznamů nebo výpovědi možných pamětníků o tom, zda-li je legenda pravdivá či nikoliv. Pátrání začíná přinášet první výsledky, které potvrzují, že pod Jablunkovem opravdu můžeme unikátní systém chodeb najít.

To dokládá i první objev části historického podzemí v jedné z částí Starého kláštera. Při právě probíhající rekonstrukci historického objektu se našlo i několik dalších indicií, které mohou (ale nemusí) potvrzovat výskyt historického podzemí i v jiných částech kláštera, jeho nejbližším okolí, ale také v jiných částech Jablunkova.

Spolek I4U a další nadšenci společně i nadále hledají očité svědky, kteří by mohli pomoci v hledání dalších důkazů o existenci jablunkovských katakomb. Budou rádi za jakoukoliv vzpomínku, informaci, historický zápis nebo například starou fotografii.
Jakýkoliv poznatek, zejména pamětníků, může mít velký vliv na nalezení dalších zajímavých částí historického podzemí.

První zajímavé objevy předpokládá spolek I4U zpřístupnit veřejnosti. Návštěvníci Světového Muzea a Knihovny Bible, které sídlí v objektu Starého kláštera v Jablunkově, budou smět malinko nahlédnout do prostor kláštera během srpna. Tento měsíc budou moci alespoň zčásti shlédnout prostory, ve kterých se nachází zmíněné katakomby, jiné zajímavé části objektu nebo si prohlédnout nádhernou oblázkovou studnu. Z bezpečnostních a technických důvodů zatím nebude možné zpřístupnit další části.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.