V hořovické nemocnici otevřeli nový pavilon pro chronicky nemocné děti

Slavnostní otevření nového pavilonu dětského oddělení následné a intenzivní péče (NIP) proběhla v nemocnici Hořovice. Moderní a špičkově vybavené prostory, si mohly ve čtvrtek 31. května prohlídnout desítky pozvaných hostů z odborné i laické veřejnosti.

Slavnostního přestřižení pásky předcházela tisková konference na které promluvil MUDr. Michal Průša, MBA, ředitel hořovické nemocnice, MUDr. Daniel Blažek, primář dětského oddělení následné péče, MUDr. Mahulena Mojžíšová, primářka hořovické pediatrie, a Ing. Sotirios Zavalianis, majitel hořovické a berounské nemocnice. Otevření nového pavilónu se také. zúčastnil Dr. Ing. Jiří Peřina, starosta Hořovic, Martin Kupka, náměstek hejtmanky Středočeského kraje, hořovický poslanec Ing. Jan Skopeček a desítky odborníků v oblasti medicíny, představitelů samosprávy, pojišťoven apod.

„Jsem velice rád, že se nám otevření nového pavilonu tak vydařilo, a hlavně, že hodně lidí ocenilo naši snahu zajišťovat kvalitní zdravotní péči pro chronicky nemocné děti. Snažíme se dlouhodobě v našich nemocnicích investovat, aby prostředí pro pacienty bylo co nejpříjemnější a nejmodernější, včetně té nejlaskavější péče,“ řekl po skončení akce majitel hořovické nemocnice Sotirios Zavalianis.

Nemocnice Hořovice se stala v roce 2014 prvním zdravotnickým zařízením v České republice, kde bylo otevřeno specializované oddělení pro chronicky nemocné dětské pacienty. Dosavadních 6 lůžek zdaleka nestačilo pokrýt poptávku po tomto typu specializované péče, vedení hořovické nemocnice se proto rozhodlo rozšířit kapacitu oddělení NIP na 13 lůžek. Zcela nový pavilon, který k tomuto účelu vznikl, byl vytvořen na základě doporučení odborníků, ale také podle konkrétních požadavků a zkušeností hořovických lékařů a sester, které za 4 roky fungování oddělení NIP nasbírali. Nová lůžka se začnou obsazovat v průběhu června.

Oddělení je určené pro pacienty s různými typy diagnóz, které spojuje to, že jsou velmi těžce, někdy i nevyléčitelně nemocní. Doba pobytu malých pacientů na oddělení se pohybuje od několika měsíců až po roky. Jejich onemocnění ovlivňuje základní životní funkce a vyžadují tedy jejich víceméně stálou podporu, prostřednictvím nejmodernější techniky, kterou je oddělení vybaveno. Náklady na vybudování nového pavilonu přesáhly 76 milionů Kč.

Potřeby rodin s nevyléčitelně nemocným dítětem jsou velmi široké, zahrnují péči nejen zdravotní, ale i psychologickou a sociální. Proto je také paliativní péče péči multidisciplinární. O dítě a jeho rodinu se stará celá řada odborníků z různých oblastí, od lékařů až po sociální pracovníky. Tento druh péče u nás bohužel není dostatečně ukotven v systému zdravotní a sociální péče a v každém regionu je to trochu jinak. Díky úzké spolupráci obou oddělení hořovické nemocnice, tedy Dětského oddělení a Oddělení NIP, vznikají plány na budoucí vznik centra, které by poskytlo rodinám s nevyléčitelně nemocnými dětmi komplexní poradenství a péči na jednom místě.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.