V Hořicích se jel sedmadvacátý ročník České Tourist Trophy a pátý ročník IRRC

(Aktualizováno před )

Teplé, až tropické počasí, maximálně zabezpečená trať, vynikající výkony jezdců. To vše a mnohem více bylo k vidění na sedmadvacátém ročníku České Tourist Trophy a pátém ročníku IRRC. Dech se přítomným divákům, kterých po oba dva dny dorazilo na 30 000, tajil hlavně u závodů dvou nejsilnějších kubatur. Ty se zde jely v rámci seriálu IRRC, tedy neoficiálního mistrovství Evropy na přírodních okruzích. A jak v Supersportech, tak zejména v Superbicích jsme měli možnost vidět skvělé časy a výkony!

Ve třídě Supersport potvrdil svoje výsadní postavení a titul v letošním seriálu IRRC Francouz Matthieu Lagrive, který v Hořicích bral první a druhé místo. Stejný počet bodů si připsal také Němec Thomas Walther, jenž v prvním případě dojel za svým francouzským soupeřem a následně svého soka s náskokem porazil. Dvě umístění na bronzovém stupínku získal Belgičan Laurent Hoffmann a rovněž potvrdil svojí pozici na špici seriálu. Hoffmann po závodech v Hořicích udržel druhou pozici, ale Thomas Walther se na něj v celkovém pořadí dotáhl, před posledním závodem v německém Frohburgu ztrácí už jen pět bodů. Z českých jezdců nutno smeknout před Petrem Wiesenbergem, který obsadil dvě šestá místa. Skvěle jel také Michal Vecko. V prvním závodě dokonce bojoval o stupně vítězů, ale přehnal to s útokem a spadl. Ve druhém závodě už úspěšně protnul pomyslnou cílovou pásku na cenném osmém místě.

Zlatým hřebem celého víkendového programu byly zcela nepochybně závody Superbiků. Největším českým želízkem v ohni byl domácí jezdec Marek Červený, čtvrtý muž celkového pořadí IRRC, jenž v Hořicích v poslední době kraloval. Tentokrát ale bylo vše jinak. Na okruhu 300 zatáček Gustava Havla se opět sešla obrovská konkurence a jednotliví jezdci jen potvrzovali velmi vysokou úroveň letošního seriálu. Dva zlaté věnce si odvezl suverén letošní sezony, Angličan Danny Webb. Již jistý mistr Evropy si zde připsal dalších padesát bodů a nadále drží skvostnou stoprocentní bilanci. Své umění navíc Webb potvrdil i nejlepším časem. Dokázal totiž téměř o půl vteřiny pokořit traťový rekord Marka Červeného z roku 2016, který měl hodnotu 2:14.761 sekundy. Stalo se tak v šestém kole druhého závodu, kdy Danny zajel neuvěřitelný čas 2:14.294 sekundy!

Rovněž skvělé výkony předváděl Didier Grams. Německý sympaťák byl nejrychlejším jezdcem sobotní kvalifikace (2:14.901) a v závodech také ukázal svoji formu, dvakrát skončil druhý. Třetí místo „zbylo“ na Marka Červeného, který se svými soupeři držel krok a nebýt předčasného ukončení prvního závodu (v osmém kole), reálně by zabojoval o stříbrnou pozici Gramse, na něhož zle dotíral. Dvě čtvrtá místa si připsal Fin Erno Kostamo, jenž v kvalifikaci zajel druhý nejlepší čas. Velká slova obdivu patří jediné ženě ve startovním poli královské kubatury. Holanďanka Nadieh Schoots totiž v obou závodech obsadila pozici v Top ten. Absolutorium zaslouží také Aleš Nechvátal. Ten rovněž figuroval v nejlepší desítce.

JEDNOTLIVÉ ZÁVODY

IRRC – SUPERSPORT (1. závod)
Jako první se v neděli na startovní rošt postavili jezdci třídy Supersport IRRC. Krátce po startu byl ale závod přerušen, když u „Hračkárny“ spadl Zdeněk Sedlák. Po ošetřování jezdce byl závod restartován na sedm kol. Do něj skvěle odstartoval Matthieu Lagrive, který se dostal již pod „Borkem“ do čela, na druhém místě jel Thomas Walther a třetí byl Laurent Hoffmann. Bramborovou pozici držel Max Gaube a na výborném pátém místě figuroval Michal Vecko. Další český borec Petr Wiesenberg bojoval o místo zpět. Vecko se pak ve druhém kole prodral před Maxe Gaubeho a pohyboval se na čtvrté pozici. Na čele se mezitím lehce osamostatnila trojice Matthieu Lagrive, Thomas Walther a třetí Laurent Hoffman, který se zanedlouho dostal na stříbrnou pozici. Michal Vecko poté zajel nejrychlejší kolo závodu a dotahoval se na vedoucí trojici. V nájezdu do čtvrtého kola byl na prvním místě Belgičan Hoffmann a odsunul Matthieu Lagriva na místo druhé.
V pátém kole Vecko přehnal svoji snahu a spadl na desátém úseku trati, naštěstí bez zranění.
Francouz Lagrive si nakonec vzal zpět vedení a udržel ho až do cíle. Stříbrný věnec získal Němec Walther a na stupně vítězů vyskočil ještě třetí Belgičan Hoffmann. Z našich jezdců se nejlépe umístil šestý Petr Wiesenberg.

KLASIK 175 + 250 CCM
Jako druzí se na startovním roštu seřadili jezdci spojené kategorie 175 a 250 ccm. Do závodu nejlépe vyjel hlavní favorit Vítězslav Hatan, na druhém místě pokračoval Petr Najman a jako třetí Petr Šupík. Vedoucí dvojice se hned v prvních kolech výrazně vzdálila zbytku startovního pole.

V kategorii 175 ccm jel na čele Jiří Obtulowicz, druhý byl Jaromír Tázler a třetí Miloš Thér. Petr Najman zajížděl nejrychlejší kola závodu, stáhl malou ztrátu vedoucího Vítězslava Hatana a ve třetím kole na něj již ztrácel 0,6 sekundy. Najman se ve čtvrtém kole posunul do vedení před Vítězslava Hatana a stal se novým lídrem závodu.
Do vedení se ale pak opět vrátil Hatan a sváděl s Najmanem tvrdý boj o prvenství. Petr Šupík měl na vedoucí dvojici ztrátu již více než 44 sekund. Najman pak měl v posledním kole poruchu a musel ze závodu odstoupit. Kubaturu 250 ccm tak vyhrál Vítězslav Hatan, na druhém místě skončil Petr Šupík a Zdeněk Klimeš vybojoval bronzovou pozici. Kategorii 175 ccm ovládl Jiří Obtulowicz a po velkém souboji kolo na kolo skončil v této třídě druhý Jaromír Tázler před třetím Milošem Thérem.

IRRC – SUPERBIKE (1. závod)
Hned první závod královské třídy Superbike nabídl dle očekávání strhující podívanou. Jako první se po startu vydal do první zatáčky Didier Grams, za ním pokračoval vedoucí muž průběžného pořadí IRRC Danny Webb a třetí byl Marek Červený. Webb se ale už v prvním kole dostal na první místo před Gramse a Fin Erno Kostamo se posunul na třetí místo. „Až“ čtvrtý byl v tu chvíli domácí jezdec Marek Červený. Petr Bičiště jel na výborném pátém místě, ale ve třetím kole bohužel na osmém úseku spadl, naštěstí bez vážnějších zranění. Čtveřice na čele se ve třetím kole dokázala utrhnout svým pronásledovatelům a vybudovala si náskok osmi sekund.
Vedoucí kvarteto se lehce roztáhlo a utvořily se dvě dvojice. Didier Grams bojoval s Danny Webbem a Marku Červenému se k radosti diváků podařilo posunout na třetí místo před Erno Kostamu. Všichni tři vedoucí závodníci jeli časy těsně nad 2:15 a nebyli daleko od traťového rekordu. Webb si pak dokázal vytvořit malý náskok před Gramsem, na něhož se již dotahoval Červený. Do konce zbývala ještě čtyři kola a východočeský jezdec tak měl spoustu času zaútočit. Na skvělém desátém místě jela Holanďanka Nadieh Schoots, jenž se stala nejrychlejší ženou v historii hořických závodů.
Závod byl pak tři kola před cílem zastaven červenými vlajkami po pádu Yanna Galliho, ke kterému byl přivolán lékař. Podle informací od traťových komisařů byl jezdec při vědomí.

Vzhledem k tomu, že měli jezdci odjety více než tři čtvrtiny závodu, nedošlo již k restartu a výsledky se tak vyhlašovaly podle posledního odjetého kola. Závod tedy vyhrál Danny Webb, na druhém místě dojel Didier Grams a třetí místo bral domácí závodník Marek Červený. Výborně zajeli i další čeští jezdci, Tomáš Borovka skončil na sedmé a Aleš Nechvátal na deváté pozici.

KLASIK 350 CCM
Po dramatickém závodě Superbiků se fanoušci mohli těšit na třídu Klasik 350 ccm. Nejvýhodnější pozici na startu měl Vítězslav Hatan, který závod rozjel na prvním místě, za ním byl druhý Petr Najman a na třetím místě jel Jiří Švihnos. Vedoucí dvojice během několika kol nadělila svým soupeřům ztrátu třiceti vteřin a pro Hatana tak byl jedinou vážnou konkurencí právě Najman.
Talentovaný mladý jezdec měl ale stejně jako v prvním závodě poruchu a v polovině pro defekt pneumatiky opět přenechal vítězství Hatanovi. Startovní pole se v průběhu závodu hodně roztahalo a mezi jednotlivými závodníky se vytvořily velké rozestupy. Závod nakonec vyhrál Hatan před Jiřím Švihnosem a Romanem Procházkou.

IRRC – SUPERSPORT (2. závod)
Do druhého závodu Supersportů skvěle odstartoval Laurent Hoffmann, do čela se ale vzápětí dostal Thomas Walther a odsunul ho na druhé místo. Matthieu Lagrive byl na třetím místě a český borec Michal Vecko bojoval o šestou pozici s Jochenem Rotterem.
Ve čtvrtém kole „zapnul“ na vyšší otáčky Thomas Walther a odpoutal se od dvojice pronásledovatelů, přičemž zajel skvělý čas 2:19.739 sekundy.
Michal Vecko se probojoval na šestou pozici, Petr Wiesenberg byl těsně za ním na místě sedmém a kolo na kolo spolu sváděli tvrdé souboje. Laurent Hoffman na druhém místě začínal mít problém, protože Matthieu Lagrive mu nedaroval ani centimetr a dýchal mu těsně na záda. Thomas Walther na prvním místě nadále zvyšoval svůj náskok.
V dalším kole se už Lagrive dokázal dostat na druhou pozici před Hoffmanna. Thomas Walther měl na prvním místě náskok již jedenácti sekund. V nájezdu do posledního kola se Jochen Rotter dokázal dostat na třetí pozici před Laurenta Hoffmanna.

Závod nakonec vyhrál s velkým náskokem Thomas Walther, druhý skončil Matthieu Lagrive a třetí místo pro sebe vybojoval v posledním kole zpět Laurent Hoffmann. Na šesté pozici dojel skvělý Petr Wiesenberg, Michal Vecko se po problémech propadl na místo osmé.

KLASIK 500 + 750 CCM
Systémem start – cíl jel v tomto závodě Pavel Jančík. Ten si postupně budoval náskok, který měl na konci závodu hodnotu téměř sedmnácti sekund. Na druhém místě dojel Libor Mařík, třetí byl Robert Hůle.

V kubatuře 500 ccm se radoval Pavel Novák, jenž dojel s těsným náskokem 0,173 sekundy na druhého Ondřeje Mráze. Zelený věnec za třetí pozici pro sebe uzmul Pavel Pospíšil.

IRRC – SUPERBIKE (2. závod)
Zlatým hřebem nedělního odpoledne byl druhý závod IRRC Superbike. V pozici start maršála se objevil k překvapení mnohých fanoušků Kamil Holán, jenž na České Tourist Trophy vinou zranění nestartoval. Nejlepší start předvedl Didier Grams a odvedl celé pole do první zatáčky. Na druhé místo se zařadil Danny Webb a na třetí příčku se povedlo posunout Marku Červenému. Vedoucí trojice hned od startu nasadila ďábelské tempo a všichni drželi časy na hodnotě těsně přes 2:15. Čtvrtý Erno Kostamo v tomto závodě nedokázal jejich tempo akceptovat a v nájezdu do třetího kola měl již ztrátu 2,197 sekundy.
V dalším kole ale začal lehce ztrácet i Marek Červený a vedoucí skupinka se tak ztenčila na dvojici bojující o vítězství, která měla náskok již dvě sekundy. Marek Červený měl potom náskok přes devět sekund na čtvrtého Erna Kostama.
Danny Webb se v šestém kole dostal na první místo před Didiera Gramse a snažil se mu ujet, což se dařilo více než skvěle. Nejen, že se mu totiž povedlo získat náskok, ale dokonce pokořil i traťový rekord hořické trati s časem 2:14.294 sekundy! Didier Grams měl pak ztrátu již 2,5 sekundy.
Závod nakonec vyhrál s velkým náskokem Danny Webb, a stal se tak již v Hořicích letošním mistrem kategorie IRRC Superbike. Na druhém místě dojel Němec Didier Grams a Marek Červený získal i ve druhém závodě pódiové umístění. Erno Kostamo dojel se ztrátou dvanácti sekund čtvrtý. Další český jezdec Aleš Nechvátal vybojoval v tomto závodě výbornou osmou příčku a skvěle zajel i Tomáš Borovka, který závod dokončil v nejlepší desítce.

SIDE
Tato třída se jako jediná kategorie jela jako jízda pravidelnosti, takže nezáleželo na tom, kdo dojede první do cíle, ale kdo dokáže jezdit jedno kolo jako druhé.
Jako první protnula cílovou pásku posádka Jiří a Vojtěch Humlovi, kteří zvítězili s náskokem 1,640 sekundy před Jiřím a Radomírem Šimkovými. Ti měli propastný náskok 33,438 sekundy na třetí posádku tvořenou Petrem Verbíkem a Milošem Šlezarem.
Sidecary však, jak už bylo uvedeno, jezdí na pravidelnost. Vítězem závodu se tedy stala posádka Roberta a Daniela Tylových, na druhém místě skončili Richard Bílý ml. a Milan Kostiuk a bronzoví byli Radomír a Jiří Šimkovi.

VÝSLEDKY

IRRC Supersport (1. závod):
1. Matthieu Lagrive (Francie) – čas 16:29.041
2. Thomas Walther (Německo) – 16:29.483
3. Laurent Hoffmann (Belgie) – 16:31.771
6. Petr Wiesenberg (Česko) – 16:44.846

Závod Klasik 175 + 250 ccm

Klasik 175 ccm
1. Jiří Obtulowicz – 21:19.388
2. Jaromír Tázler – 21:43.281
3. Miloš Thér – 21:43.294

Klasik 250 ccm
1. Vítězslav Hatan – 19:42.898
2. Petr Šupík – 20:50.729
3. Zdeněk Klimeš – 21:10.445

IRRC Superbike (1. závod):
1. Danny Webb (Anglie) – 13:36.945
2. Didier Grams (Německo) – 13:37.993
3. Marek Červený (Česko) – 13:38.927
4. Erno Kostamo (Finsko) – 13:40.540
7. Tomáš Borovka (Česko) – 14:08.567
9. Aleš Nechvátal (Česko) – 14:09.033
10. Nadieh Schoots (Nizozemsko) – 14:15.876

Klasik 350 ccm:
1. Vítězslav Hatan – 19:41.325
2. Jiří Švihnos – 20:44.921
3. Roman Procházka – 20:53.300

IRRC Supersport (2. závod):
1. Thomas Walther (Německo) – 23:26.788
2. Matthieu Lagrive (Francie) – 23:41.156
3. Laurent Hoffmann (Belgie) – 23:43.372
6. Petr Wiesenberg (Česko) – 23:53.655
8. Michal Vecko (Česko) – 24:05.356

Pořadí IRRC po závodech v Hořicích:
1. Matthieu Lagrive (Francie) – 211 bodů
2. Laurent Hoffmann (Belgie) – 158 bodů
3. Thomas Walther (Německo) – 153 bodů
4. Jonathan Goetschy (Francie) – 134 bodů

Závod Klasik 500 + 750 ccm

Klasik 500 ccm
1. Pavel Novák – 19:49.932
2. Ondřej Mráz – 19:50.105
3. Pavel Pospíšil – 20:06.700

Klasik 750 ccm
1. Pavel Jančík – 19:35.398
2. Libor Mařík – 19:48.897
3. Robert Hůle – 22:47.248

IRRC Superbike (2. závod):
1. Danny Webb (Anglie) – 22:36.386
2. Didier Grams (Německo) – 22:40.133
3. Marek Červený (Česko) – 22:51.973
4. Erno Kostamo (Finsko) – 23:06.997
8. Aleš Nechvátal (Česko) – 23:20.444
9. Nadieh Schoots (Holandsko) – 23:27.579
10. Tomáš Borovka (Česko) – 23:33.841

Pořadí IRRC po závodech v Hořicích:
1. Danny Webb (Anglie) – 250 bodů
2. Didier Grams (Německo) – 163 bodů
3. Erno Kostamo (Finsko) – 160 bodů
4. Marek Červený (Česko) – 148 bodů
5. David Datzer (Německo) – 75 bodů

Side (jízda pravidelnosti):
1. Robert Tyle/Daniel Tyle
2. Richard Bílý ml./Milan Kostiuk
3. Radomír Šimek/Jiří Šimek

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz