V Hamru hořel les, byl vyhlášen třetí poplachový stupeň

Kvůli dlouhotrvajícímu teplému a převážně suchému počasí vzrostlo na území Libereckého kraje nebezpečí požárů. V posledních dnech zasahují hasiči především u požárů travních a lesních porostů. Od víkendu mají hasiči za sebou 14 takových událostí.

Například rozsáhlý požár lesa likvidovali během víkendu hasiči v Hamru na Jezeře nedaleko Stráže pod Ralskem. Byl vyhlášen 3. stupeň poplachu a celkem do boje s živlem nastoupilo 12 jednotek. Požár byl ohlášen v 17:07 hodin s tím, že hoří vzrostlý borový porost ve velmi nepřístupném terénu. Kvůli větru a špatnému přístupu se oheň rychle rozšířil až na plochu 1, 5 hektaru. Požární vodu na místo dopravovaly jednotky kyvadlově. Nabízelo se i povolání vrtulníku s bambivakem, ale vzhledem k hustotě porostu by hašení z výšky nepřineslo dostatečný efekt. Hasiči se tedy museli s ohněm poprat sami. V sobotu se nasazeným jednotkám podařilo ohraničit požářiště a v neděli odpoledne zlikvidovaly poslední ohniska. Vzhledem k tropickým teplotám byl zásah hasičů extrémně náročný.

Český hydrometeorologický ústav vydal dnes (23.7. 2018) v dopoledních hodinách výstrahu, která upozorňuje na zvýšené riziko výskytu požárů právě z důvodu extrémně suchého počasí. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje v souvislosti s touto výstrahou doporučuje vyvarovat se aktivit, které by mohly vyvolat požár. To znamená: nerozdělávejte v přírodě oheň ani nevypalujte trávu na zahradách. Dejte pozor na odhozené nedopalky cigaret a omezte používání přenosných vařičů či jiných zdrojů otevřeného ohně v přírodě.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.