V Dolanech na Olomoucku hořel lesní porost, k požáru vyjíždělo šest hasičských jednotek

(Aktualizováno před )

Postupnou pomoc šesti jednotek si již vyžádal požár lesního porostu v katastru obce Dolany na Olomoucku, poblíž Jívové. Oznámení o hustém kouři z lesa předalo na tísňovou linku HZS Olomouckého kraje hned několik oznamovatelů. To ostatně během jízdy k zásahu také potvrdily jednotky hasičů mířící k požáru, kouř byl pozorovatelný z velké dálky, například již Olomouce.

Hasiči likvidovali požár na ploše zhruba 100 x 100 metrů v těžce přístupném svahovitém terénu. Plameny pohltily část starých pařezů, nové výsadby a okolní hustě prorostlé hrabanky. Místo události si jednotky rozdělily na několik hasebních úseků ke kterým postupně dojíždějí cisterny z vodou. Doprava vody k požářišti je vyřešena kyvadlově z nedalekých vodních zdrojů v Jívové.

U zásahu byly jednotky z řad profesionálních hasičů stanic Olomouc a Šternberk. Pomoc rovněž zajišťovali dobrovolní hasiči Dolany, Bohuňovice, Bělkovice-Lašťany a Velká Bystřice. Požár byl lokalizován, nicméně několik hodin zabralo postupné dohašování, dohledávání skrytých ohnisek v kořenovém prohořívání a důkladné rozhrabávání včetně prolévání poměrně výrazným množstvím hasební vody.

Co stojí za příčinou vzniku požáru je aktuálně v šetření, místo se nachází v méně turisticky přístupné lokalitě. Rozloha požářiště dosáhla tedy plochy jednoho hektaru, po dohodě s majiteli byla výše škody určena v částce 170tis. korun, uchráněné hodnoty jsou vysoké a to 2 mil. korun. Vše se prozatím obešlo bez zranění.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz