V loňském roce zaznamenali hygienici necelých 150 případů onemocnění spalničkami v České republice. Stejný počet potvrdilo ministerstvo zdravotnictví už za letošní první půlrok.
Odborníci mají za to, že nákaza k nám přichází z ciziny, především z Ukrajiny. Podle hygieniků je problém v tom, že na Ukrajině je očkováno jen kolem 50 % obyvatelstva.
Nejvíce případů bylo zaznamenáno v Praze, v podstatě je zde evidována polovina (84) z celkově onemocněných spalničkami. Následují střední Čechy s 27 případy. Sedm nemocných bylo vyšetřeno v Libereckém a Pardubickém kraji a na Vysočině. Ostatní kraje zazanamenaly jen jednotky případů.
V minulém týdnu hlásily krajské hygienické stanice Středočeského a Moravskoslezského kraje další nové případy. Mělo jít především o cizince. „V minulém týdnu hlásila Krajská hygienická stanice Středočeského kraje jeden nový případ spalniček, jednalo se o rodinný kontakt s již hlášenými dvěma případy. Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje hlásila dva nové případy, import z Indie a kontakt s tímto případem,“ uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.
V Česku je nadále očkování povinné. Součástí vakcíny jsou protilátky nejenom proti spalničkám, ale i zarděnkám a příušnicím. První dávka se podává od 13. měsíce věku, druhá mezi pátým a šestým rokem.
Ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že kvůli postupnému zeslabení imunity by docházelo v dospělosti k přeočkování.
Zatímco v Čechách od roku 1980 nedošlo k úmrtí ohledně spalniček, v Rumunsku zaznamenali v loňském roce 34 smrtelných onemocnění touto nemocí.