Search
Close this search box.

V Čelčicích slavnostně pokřtili knihu Pod říšským vysílačem Donau

Za účasti zástupců Armády České republiky, generálního konzulátu Ruské federace v Brně, Vlasteneckého sdružení antifašistů a pamětníků byla slavnostně pokřtěna v kulturním domě v Čelčicích v sobotu 10. března 2018 publikace Pod říšským vysílačem Donau.

Statutární město Prostějov, které také finančně knihu podpořilo, zastupoval náměstek primátorky Pavel Smetana.

Publikaci vydal Klub vojenské historie Dukla z. s. Prostějov. Jedná se o volné pokračování knihy Pod pásy tanků, pod křídly letadel vydané klubem před dvěma lety. Rozsáhlá pětisetstránková kniha obsahuje řadu dobových fotografií, plánků a schémat, ale také 86 příběhů inspirovaných skutečnými událostmi, které se pod dobrochovským vysílačem odehrály. Jeden takový příběh nazvaný Dráva, na vlnách Donau zde vypráví veterán jugoslávské války, šestadevadesátiletý Václav Tomek z Prostějova-Vrahovic. Vrch Předina, kóta 313 o nadmořské výšce 310 metrů s vysílačem Sender Donau je jakýmsi středem Moravy a v jeho okolí se v závěru 2. světové války odehrávaly těžké boje. Padlo zde 201 sovětských vojáků a 700 bylo raněno.

Publikaci představil jeden z autorů knihy a klubový historik Zdeněk Bezrouk. „Jako kluk jsem doslova hltal kultovní knihu Prostějovsko za války a samozřejmě jsem chtěl vědět více o těchto událostech,“ vysvětlil Zdeněk Bezrouk. Kniha vznikala čtyři roky a za pamětníky ujel na kole přes 5 000 kilometrů.

Tato akce byla hojně navštívena řadou pamětníků, zájemců o vojenskou historii a občanů. Využili také možnost si knihu zakoupit a od autorů podepsat.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient