V Boleslavi si připomněli události z 21. srpna 1968

(Aktualizováno před )

Právě dnes uplynulo padesát let od událostí 21. srpna 1968, a invazi vojsk Varšavské smlouvy si připomněli i zástupci vedené Mladé Boleslavi, kteří se spolu s několika desítkami obyvatel sešli u pamětní desky obětem komunismu na náměstí Republiky. Náměstkyně Zdena Veškrnová zavzpomínala na tuto dobu, kterou coby dospívající dívka zažila, a vyslovila přání, aby podobnou zkušenost další generace neměli. Náměstek primátora Daniel Marek přidal vzpomínky svých prarodičů, kteří v té době bydleli přímo na náměstí Republiky, a měli tak tehdejší události doslova z první ruky.

Srpen 1968 z pohledu dějin ve svém projevu zmínil také historik a bývalý ředitel muzea Luděk Beneš, pietní akt pak ozvláštnilo vystoupení členek sboru Boleslavan, které zazpívaly i státní hymnu. Slavnostního aktu se zúčastnil také radní Miloslav Neuman a někteří zastupitelé včetně Svatopluka Kvaizara a Jaroslava Polívky.
Nedaleko pamětní desky připomínaly nechvalně proslulé události osmašedesátého roku také papírové makety ruských vojáků, které sem byly umístěny v rámci celorepublikové akce Invaze 2018. Lidé je mohli díky ttéto iniciativě vidět v průběhu úterý i na jiných místech ve městě, například u pošty na Komenského náměstí, v sousedství magistrátu, u divadla nebo u kulturního domu.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz