Už nebudeme marodit zadarmo. Poslanci zrušili karenční dobu

(Aktualizováno před )

Když sociální demokracie jednala s hnutím ANO o vládní koalici, jedním z jejích požadavků bylo, aby se zrušila tzv. karenční doba (první tři nemocenské byl pacient doma zadarmo). A dnes k tomu došlo. Sněmovna při dnešním jednání schválila zrušení karenční doby díky hlasům poslanců z ANO, ČSSD, KSČM a Pirátů. „Ráda bych zdůraznila, že karenční doba byl hazard s lidským zdravím,“ řekla po hlasování ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. „Je to uvalení kolektivní viny na všechny, co onemocní, a jsem velmi ráda, že vyhrál zdravý rozum a zdraví jako hodnota. Vláda vyslala jasný signál, že podporuje pracující,“ doplnila.
„Pevně věřím, že jako předkladatelé přesvědčíme také senátory a senátorky o tom, že to je správná, poctivá a spravedlivá cesta,“ dodala poslankyně za ČSSD Kateřina Valachová. Jak už uvedla, nyní novela zákoníku práce zamíří k senátorům a pokud i oni budou souhlasit, bude se už jen čekat na podpis prezidenta.

Opozice s tímto krokem nesouhlasí, podle jí to naprostý ekonomický nesmysl, který navíc poškozuje podnikatelské prostředí.

Karenční doba byla zavedena v roce 2008, když byl premiérem Mirek Topolánek z ODS.

Zrušení karenční doby znamená, že zaměstnanci budou dostávat 60 procent vyměřovacího základu i v prvních třech dnech. Hradit jim to budou zaměstnavatelé.
Poslanci zároveň ale chtěli tuto skutečnost zaměstnavatelům nějakým způsobem kompenzovat, proto prosadili snížení odvodů o 0,2 procentního bodu.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz