Search
Close this search box.

Už nebudeme marodit zadarmo. Firmy si zoufají

Názory na karenční dobu (neproplácení prvních tří dnů nemoci) byly, jako skoro u všeho, protichůdné. Zaměstnanci si stěžovali, že než aby přišli o část výplaty, tak radši např. nachlázení v práce nějak přechodili. Za pravdu jim dávala i Českomoravská konfederace odborových svazů, podle které byla opravdu karenční doba citelný zásah do rozpočtu nemocných zaměstnanců.
Pro karenční dobu byli kromě zaměstnavatelů i lékaři. „Za dobu, kdy tu karenční lhůta byla, nikdo z nás nezaznamenal, že by v populaci došlo k závažnému poškození zdraví, protože by zaměstnanci přecházeli nemoci. Tato teorie nemá žádný podklad,“ upozorňuje předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka.

V předchozím vyjádření je důležité slovo BYLA. Dneškem se totiž karenční doba ruší. A to po jedenácti letech, kdy jí v roce 2008 zavedla vláda Mirka Topolánka.

Ale zpět k Petru Šonkovi, který se obává, že lidé toho budou, jako dříve, zneužívat. „Večer to přepísknete a druhý den vám kvůli kocovině bude nevolno. Proč byste si brali dovolenou, když si můžete vzít neschopenku? A je zcela evidentní, že ti lidé si pro neschopenku půjdou,“ varuje lékař.

Navzdory možným „podvodníčkům se zdravím“ vnímá současná vláda zrušení karenční doby jako správnou věc. „Podpoří to pracující a jejich zdraví. Bylo to nespravedlivé, nefunkční, demagogické a zdraví nebezpečné opatření, které všechny nemocné považuje za simulanty,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. Právě sociální demokraté si dali jako jednu z podmínek ke vzniku koalice zrušení karenční doby.

Protože proplácení prvních tří dnů nemocenské se bude týkat zaměstnavatelů, automaticky se jim tak zvýší náklady. Zaměstnavatelé budou lidem vyplácet 60 procent základu příjmu.
Vláda se rozhodla to firmám kompenzovat snížením odvodu na nemocenské pojištění o 0,2 procentního bodu, což by jim mohlo ušetřit tři miliardy korun. Přesto budou pět miliard v mínusu.
Zaměstnavatele však mají obavy i z toho, že bude potřeba nemocné zaměstnance nahradit, což znamená přijmout brigádníky či dávat přesčasy kmenovým (zdravým) pracovníkům. A to jsou další náklady…

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient