Search
Close this search box.

Uplynulo 136 let od objevení bacilu tuberkulózy

24. března 2018 to bude přesně 136 let od chvíle, kdy německý lékař Robert Koch odhalil bacil způsobující nemoc nazvanou tuberkulóza. Léčba tuberkulózy od těch dob značně pokročila a těžké formy tohoto onemocnění se v České republice vyskytují jen ojediněle.

Pneumologové na Plicním oddělení v Krajské nemocnici T. Bati zaznamenali během roku 2017 deset případů onemocnění tuberkulózou. „U každého pacienta byť jen s podezřením na tuto nemoc se snažíme, aby byl vyšetřen co nejdříve, a aby byla co nejrychleji zahájena léčba,“ uvedl primář Plicního oddělení KNTB MUDr. Vladimír Řihák. Dodal, že výskyt onemocnění tuberkulózou je v České republice nízký především díky dobré péči o pacienty i jejich ambulantnímu sledování po ukončení léčby. „Rád bych ještě podotkl, že panika kolem tuberkulózních pacientů je přehnaná a lidé se rozhodně při běžném setkání nemusejí bát, že onemocní. Teprve několikahodinový pobyt s pacientem v uzavřeném prostoru nese malé riziko nakažení tuberkulózou,“ konstatoval primář Řihák.

V současné době v České republice onemocní tuberkulózou v přepočtu na 100 tisíc lidí průměrně čtyři až pět pacientů. Je to jedno z nejnižších čísel v Evropě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient