Unikátní sekeromlat z doby bronzové ze Všeteče skončí v muzeu, nálezce dostane odměnu 58 tisíc korun

Nálezce unikátního sekeromlatu a dalších 32 předmětů z doby bronzové získá od kraje odměnu58 tisíc. Tedy 10 procent z jejich kulturně historické hodnoty

Nálezce unikátního sekeromlatu a dalších 32 předmětů z doby bronzové získá od kraje odměnu 58 tisíc. Tedy 10 procent z jejich kulturně historické hodnoty

Nálezce unikátního sekeromlatu a dalších 32 předmětů z doby bronzové na jihu Čech získá od kraje odměnu 58 tisíc korun. Tedy 10 procent z jejich kulturně historické hodnoty, která činí 580 tisíc. Rozhodnutí krajských radních ze čtvrtka 29. července potvrdil náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch.

Náhodný objev byl učiněn v katastru obce Všeteč na Českobudějovicku letos v dubnu. Jeho kulturně historická hodnota je vysoká i vzhledem ke skutečnosti, že nález byl ponechán in situ, tedy bez dalšího narušení, a mohl tak být prozkoumán a zdokumentován přímo v terénu.

„Na základě zkoumání bylo stanoveno, že bronzové předměty jsou staré 3200 až 3 300 let. To znamená, že spadají do střední doby bronzové. Soubor je výjimečný i svým typologickým složením, neboť obsahoval celé předměty. Konkrétně šperky v podobě jehlic a závěsků, nástroje v podobě dláta a sekery či zbraněv podobě kopí a sekeromlatu. Zejména nález zdobeného sekeromlatu s kotoučovým týlem nemá dosud v jižních Čechách obdoby,“ upřesnil Hroch.

Záchranný archeologický výzkum provedl archeolog Ondřej Chvojka z Jihočeského muzea, kde jsou zároveň celý nález a veškerá dokumentace uloženy.

 „Zřizovatelem muzea je Jihočeský kraj, tudíž je nález i jeho majetkem,“ uzavřel náměstek hejtmana pro kulturu.

Foto: archiv kraje

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.